Cristian Terheş a transmis că respectă decizia CCR și că această instituţie este autoritatea ce garantează supremaţia Constituţiei în România pe care o apără în calitatea sa de suveranist.
Liderul PNCR a mai precizat într-un comunicat de presă că așteaptă „cu interes” motivarea deciziei date luni de Curtea Constituțională a României.
„Curtea Constituţională (CCR) a respins ca neîntemeiată contestaţia pe care am introdus-o cu privire la rezultatul turului 1 la alegerile prezidenţiale, urmând ca turul 2 să aibă loc pe data de 8 decembrie. Aştept cu interes motivarea Curţii.
Ca suveranist am spus că respect şi apăr supremaţia Constituţiei în România, astfel că respect decizia CCR, care este autoritatea ce garantează supremația Constituţiei în România”, a afirmat europarlamentarul, într-un comunicat transmis luni Agerpres.
Cristian Terheș a subliniat că, fiind credincios naţiunii romane şi Constituţiei, a fost firesc ca, atunci când aceasta a fost pusă în pericol prin fraude electorale de natură a vicia corectitudinea alegerilor, să îşi exercite dreptul de a contesta rezultatul turului 1.
„Ce au făcut alţii şi autorităţile acum, este răspunderea acestora. Mi-au scris unii că, chiar dacă era adevărat ce am sesizat, nu era oportun.
România este în halul în care este pentru că mereu se găsesc oportunităţi pentru a justifica încălcarea Constituţiei. Aşa a fost cu amestecul serviciilor în justiţie, aşa a fost cu încălcarea drepturilor constituţionale în pandemie.
Ca suveranist, eu nu sunt de acord cu o asemenea premisă şi spun că, pentru a prezerva suveranitatea naţională, Constituţia trebuia să primeze. Aşa au dăinuit marile naţiuni în istorie. Statul care îşi subminează propria Constituţie nu va rămâne unit. Până în 2035…”, a mai transmis Cristian Terheş.
Curtea Constituţională a României a respins, luni, sesizarea lui Cristian Terheş, candidat la alegerile prezidenţiale, care a solicitat anularea rezultatelor din primul tur de scrutin, pe motiv că ar fi fost comise fraude electorale. Curtea a decis că turul doi al scrutinului va avea loc la data anunțată inițial, pe 8 decembrie.
Joia trecută, CCR a cerut Biroului Electoral Central renumărarea voturilor valabil exprimate şi a celor nule de la primul tur al prezidenţialelor.
La acea dată, CCR a informat că judecătorii constituţionali, după ce au examinat „cererea de anulare a alegerilor pentru funcţia de preşedinte al României din data de 24 noiembrie, formulată de Cristian Vasile Terheş, cu unanimitate de voturi au dispus reverificarea şi renumărarea tuturor buletinelor de vot cuprinzând voturile valabil exprimate şi cele nule”.