Cristian Tudor Popescu explică înfrângerea Simonei Halep cu Pliskova: “A pierdut din cauza deficiențelor fizice. Serviciul a contat mult”

Francisc Oprea
în Tenis
01/11/2019, 17:21
Simona Halep a fost eliminată de la WTA Finals, după înfrângerea în fața Pliskovei. Sursă Foto: Hepta

Simona Halep a fost eliminată de la Turneul Campioanelor, după meciul pierdut în decisiv împotriva Karolinei Pliskova. La finele meciului de la Shenzhen Cristian Tudor Popescu a declarat că deficiențele fizice ale Simonei au cauzat înfrângerea. Mai mult, Popescu remarcă, încă o dată, aportul mare pe care l-a avut Darren Cahill în revenirea sportivei, care a pierdut primul set cu 0-6.

Carențele fizice, decisive în înfrângerea Simonei

Cristian Tudor Popescu consideră că eșecul Simonei cu Pliskova a fost cauzat de carențele fizice, provocate de perioada de inactivitate prin care a trecut înainte de Turneul Campioanelor. De asemenea, Popescu declară că serviciul a fost decisiv pentru victoria jucătoarei din Cehia, care a avut un procentaj mult mare față de Halep în cazul punctelor câștigate pe primul serviciu.

Aș spune că dacă ar fi câștigat, dublul mixt Halep – Cahill ar fi fost triumfători. Antrenorul a avut niște intervenții ca niște injecții, atât energizante, cât și stabilizate. În special prima, după 0-6 în primul set. I-a spus două lucruri esențiale. Să se retragă, pentru că juca exact cum îi convine Pliskovei, cu o jucătoarea ca ea nu e bine să urci atât de mult. Simona s-a retras, a putut da spin, minge mai înaltă și a putut s-o paseze pe Pliskova. Mai important, Cahill i-a spus să nu se grăbească. Cu aceste două indicații, pur și simplu a declanșat-o pentru a lua setul doi. În setul doi, Pliskova a căzut într-o capcană psihică. După ce câștigi cu 6-0 primul set, în subconștient apare o presiune, că trebuie să joci la fel și setul doi. Pliskova n-a controlat presiunea, a jucat la fel, în vreme ce Simona s-a cuplat mult mai mult. Pliskova a jucat ca și cum era de la sine înțeles că va câștiga. În setul trei a fost vorba de un deficit de energie fizică, se vede că nu la parametri maximi. Ea vine după o întrerupere considerabilă, după problemele de la spate.

Simona nu are ce să-și reproșeze. Meciul l-a câștigat Pliskova, nu a fost pierdut de Halep. A avut și noroc la ultima minge, dar nu aia a fost decisivă. Serviciul a decis acest meci. Primul serviciu al Pliskovei înseamnă multe puncte pe care le câștigi fără mari efort, așa că a putut economisi energie. Pliskova a câștigat mai multe puncte rapide, cele ale Simonei au fost, multe dintre ele, câștigate după schimburi lungi de mingi, mai mult din greșeala adversarei. Simona a servit clar mai slab. Pe serviciul doi a pierdut foarte multe puncte. Repet, Halep a pierdut meciul din cauza deficiențelor fizice, nu mentale“, a declarat Cristian Tudor Popescu.

Meciul Simona Halep – Karolina Pliskova a fost ultimul din faza grupelor Turneului Campioanelor. Alături de jucătoarea din Cehia, au mai obținut calificarea Elina Svitolina, Ashleigh Barty și Belinda Bencic.