Cristiano Bergodi, probleme înaintea meciului cu Academica! Care este situația jucătorilor infectați. Exclusiv

Autori: Marian Popovici, Razvan Iova - Craiova | 23.10.2020 | 14:55
Ce echipă ar putea să folosească Bergodi în U Craiova - Chindia! Probleme mari în apărare. Sursa: sportpictures.ro

Universitatea Craiova vrea să continue seria de victorii în Casa Pariurilor Liga 1 și în meciul cu Academica Clinceni. Confruntarea se dispută vineri, de la ora 21:00, însă Cristiano Bergodi are mari probleme în apărare.

Marius Constantin s-a accidentat în meciul cu Dinamo și, din informațiile FANATIK, nu va putea fi recuperat până la ora meciului cu Academica. Pentru olteni este primul meci fără Constantin printre titulari.

Fundașul venit în vară de la Gaz Metan Mediaș s-a dovedit decisiv cu Dinamo. În minutul 27, a scos penalty-ul din care Cicâldău a marcat unicul gol al meciului. Însă, șase minute mai târziu s-a accidentat și a fost înlocuit de Vătăjelu.

Cristiano Bergodi, probleme înaintea meciului cu Academica! Jucătorii infectați nu și-au revenit

În afară de Marius Constantin, virusul COVID-19 le dă în continuare bătăi de cap oltenilor. Din informațiile noastre, Vlădoiu, Câmpanu și Screciu sunt în continuare “pozitivi” cu COVID-19 și ies din calculele pentru acest meci.

În meciul cu Dinamo, pe postul de fundaș dreapta a fost titularizat tânărul Alexandru Olteanu, care a jucat timp de 5 minute și apoi a fost schimbat cu Acka. Însă, Olteanu nu reprezintă în acest meci o opțiune, în condițiile în care a fost convocat la echipa a doua.

Cum joacă U Craiova în meciul cu Clinceni

Astfel, cel mai probabil, Cristiano Bergodi va începe meciul cu fundașul în vârstă de 18 ani, Ionuț Mitran. Ne așteptăm să vedem o schimbare rapidă în meci la Universitatea Craiova, cu Mitran înlocuit de Vătăjelu.

Dar, Cristiano Bergodi are soluții. Bogdan Vătăjelu a demonstrat împotriva lui Dinamo că se descurcă și pe postul de fundaș dreapta, în centru vor evolua Acka și Bălașa, iar pe partea stângă îl regăsim pe Nicușor Bancu.

Echipa probabilă a Universității Craiova cu Academica: Pigliacelli – Mitran, Acka, Bălașa, Bancu – Nistor, Bic, Cicâldău – Bărbuț, Ivan, Baiaram.

Universitatea Craiova i-a pierdut pe faza ofensivă pe Elvir Koljic și Vali Mihăilă, principalele “guri de foc” ale echipei. Koljic s-a accidentat grav în meciul cu Poli Iași, în timp ce Mihăilă a fost vândut la Parma pentru 8,5 milioane de euro.