Cristiano Bergodi, mulțumit după ce a calificat-o pe Sepsi în semifinalele Cupei României: „Echipa începe să joace!”

Cristiano Bergodi a fost mulțumit de victoria lui Sepsi în duelul cu Chindia din Cupa României, scor 2-1, iar covăsnenii s-au calificat în semifinalele competiției.
30.11.2021 | 22:38
Cristiano Bergodi multumit dupa ce a calificato pe Sepsi in semifinalele Cupei Romaniei Echipa incepe sa joace
Cristiano Bergodi, mulțumit după ce a calificat-o pe Sepsi în semifinalele Cupei României. Sursă foto: sportpictures.eu

Tehnicianul italian a recunoscut că elevii săi puteau să nu aibă mari emoții în meci și ar fi putut să mai înscrie încă o dată în poarta Chindiei, însă este mulțumit de cum s-au mobilizat pentru confruntare.

Sepsi a deschis scorul în minutul 35 după un autogol al lui Tiberiu Căpușă, iar Cristi Bărbuț a majorat scorul la doar cinci minute distanță. Daniel Popa a redus din diferență în minutul 72, însă echipa lui Emil Săndoi nu a reușit să egaleze în cele din urmă.

Cristiano Bergodi a vorbit la finalul meciului din sferturile de finală ale Cupei României, la care a reușit să o califice pe Sepsi după duelul cu Chindia Târgoviște, scor 2-1, recunoscând că este mulțumit de evoluția jucătorilor săi:

„Știți că în fotbal se mai întâmplă ca atunci când dai gol, să greșească cineva, așa s-a întâmplat și astăzi.

Sunt mulțumit de cum a jucat echipa. Încet, încet, echipa va începe să joace și mai bine.

Patronul era bucuros, la fel ca toți jucătorii, mergem înainte. Nu știu de vreo primă, suntem în semifinale, nu ne gândim la finală încă”.

„Acum ne gândim doar la campionat!”

Cristiano Bergodi a continuat și a spus că jucătorii săi trebuie să fie concentrați total pe următorul meci din campionat, și anume cu CS Mioveni.

„Vom vedea, acum ne gândim doar la campionat, pentru că am ambiția să ajungem mai sus în campionat și cred că putem să mai creștem”, a mai spus Cristiano Bergodi la finalul meciului.

„Suntem pe o pantă ascendentă, trebuie să continuăm la fel și vor veni și rezultatele în cele din urmă, pentru că am început să jucăm mai bine.

Sunt mulțumit de felul cum ne-am prezentat, acum ne vom concentra doar pe campionat.

Dar este bine că rămânem implicați și în lupta pentru Cupa României”, a mai spus Cristiano Bergodi.