Francisc Oprea
in Champions League
19/09/2019, 11:46
Cristiano Ronaldo explică gestul din meciul cu Atletico Madrid: “Suporterii trebuie să învețe”. VIDEO GALERIE FOTO
Cristiano Ronaldo a explicat gestul din meciul cu Atletico Madrid. Sursă Foto: Hepta

Atletico Madrid și Juventus s-au confruntat într-unul dintre cele mai tari dueluri pe care le-a propus prima etapă a fazei grupelor Ligii Campionilor. După incidentele din sezonul trecut, Cristiano Ronaldo a fost fluierat și huiduit aproape de fiecare dată când intra în posesia mingii pe “Wanda Metropolitano. Portughezul a fost surprins de camere în momentul în care a făcut un gest cu mâna dreaptă către suporterii lui Atletico, explicat de starul lui Juventus la finalul meciului.

Ronaldo explică gestul din meciul cu Atletico

După ce a fost fluierat și huiduit aproape în permanență pe Wanda Metropolitano, unde Juventus s-a duelat cu Atletico Madrid, Cristiano Ronaldo, evident deranjat, le-a arătat suporterilor madrileni un gest cu mâna dreaptă, iar la finalul partidei a ținut să explice ce mesaj a vrut să transmită: “Să învețe, trebuie să învețe“.

Conflictul dintre Cristiano Ronaldo și suporterii celor de la Atletico Madrid a pornit la începutul acestui an, când cele două cluburi s-au întâlnit în optimile Ligii Campionilor. După 2-0 pentru trupa lui Simeone la Madrid, Cristiano le transmitea spaniolilor că are 5 trofee Champions League, față de Atletico care nu are niciunul. În retur, Juventus a reușit să întoarcă rezulatul grație unui hattrick reușit de portughez, care, după golul 3, a făcut un gest obscen spre fanii veniți de la Madrid și conflictul a explodat.

Juventus, doar egal pe “Metropolitano” după ce a condus 2-0

După o primă repriză fără gol marcat, Juventus a deschis scorul pe Wanda Metropolitano la doar 3 minute de la reluarea jocului, prin Juan Cuadrado. Blaise Matuidi a dublat avantajul oaspeților prin golul marcat din 65, și trupa lui Maurizio Sarii părea sigură de cele trei puncte.

Totuși, fundașul central Stefan Savic a marcat în minutu 70 și le-a dat speranțe fanilor de la Madrid. Disputa s-a mai liniștit în următoarele minute, însă mexicanul Hector Herrera a dat lovitura în minutul 90 și a obținut un punct pentru echipa la care a ajuns în această vară.