Cristiano Ronaldo, hattrick de poveste la primul meci în Liga Națiunilor! Portugalia e prima finalistă. VIDEO

Luana Martinescu    Traian Terzian
in Liga Natiunilor
05/06/2019, 23:58
Cristiano Ronaldo a reușit un hattrick de poveste la primul meci al său în Liga Națiunilor

Atacantul Cristiano Ronaldo a reușit un hattrick de poveste la primul meci al său în Liga Națiunilor, iar echipa națională a Portugaliei s-a calificat în finala competiției. Turneul final al noii întreceri înființate de UEFA se desfășoară chiar în Portugalia.

Cristiano Ronaldo, hattrick de poveste cu Elveția

Cristiano Ronaldo s-a aflat la primul său joc în Liga Națiunilor și a reușit un hattrick în meciul câștigat de Portugalia în fața Elveției, scor 3-1, în semifinalele competiției. Starul lusitanilor a deschis scorul pe Stadio Dragao din Porto direct din lovitură liberă în minutul 25 și după ce Ricardo Rodriguez a egalat din penalty în minutul 57 a punctat decisiv în minutele 88 și 90.

Cristiano Ronaldo a ajuns la al șaptelea hattrick la prima reprezentativă și la al 53-lea din carieră. În ultimele 12 luni, el a reușit să punteze de trei ori în meciuri din Liga Națiunilor, Champions League și Campionatul Mondial. În finala Ligii Națiunilor, Portugalia va întâlni învingătoarea partidei Olanda – Anglia, care se va disputa joi, 6 iunie, de la ora 21:45, la Guimaraes. Ultimul act al competiției este progrmat duminică, 9 iunie, de la ora 21:45, la Porto.