News

Cristiano Ronaldo a jucat meciul 1.000! Cele mai importante momente dintr-o carieră fabuloasă: recorduri, adversarul preferat + cifre uluitoare. VIDEO

22.02.2020 | 18:22
Cristiano Ronaldo a jucat meciul 1000 Cele mai importante momente dintro cariera fabuloasa recorduri adversarul preferat  cifre uluitoare VIDEO
Cristiano Ronaldo joacă meciul 1.000! Cele mai importante momente dintr-o carieră fabuloasă: recorduri, adversarul preferat + cifre uluitoare

Cristiano Ronaldo a fost titular în Spal – Juventus, ceea ce a înseamnat că portughezul joacă meciul 1.000 din carieră. Cu această ocazie, atacantul de 35 de ani a marcat un gol. FANATIK îţi prezintă cele mai importante momente dintr-o carieră fabuloasă care se întinde deja pe durata a 18 sezoane, petrecut la Sporting Lisabona, Manchester United, Real Madrid şi Juventus.

Cum a ajuns Cristiano Ronaldo la meciul 1.000 din carieră

În cele 18 sezoane, Cristiano Ronaldo a jucat 835 de meciuri, la care se mai adaugă şi cele 164 de selecţii de la echipa naţională a Portugaliei. Astfel, atacantul de 35 de ani a ajuns la 999 de meciuri în cariera de seniori. Dintre acestea, cele mai multe le-a jucat la Real Madrid, unde a evoluat timp de nouă sezoane.

În sezonul 2002-2003, Cristiano Ronaldo a bifat 33 de prezenţe la Sporting Lisabona, două dintre acestea fiind în tricoul echipei a doua. Debutat în prima ligă de Ladislau Boloni, portughezul a înscris 5 goluri în cele 31 de partide jucate pentru formaţia lusitană.

Vara lui 2003 i-a adus transferul la Manchester United, după ce “diavolii” au plătit 19.000.000 de euro. În cele şase sezoane petrecute pe “Old Trafford”, Cristiano Ronaldo a marcat 118 goluri în cele 292 de meciuri. Ajuns la Real Madrid, portughezul a jucat 438 de partide şi a înscris 450 de goluri.

Din sezonul 2018-2019, Cristiano Ronaldo joacă la Juventus şi are deja cifre extraordinare la “Bătrâna Doamnă”. În cele 72 de meciuri jucate pentru campioana Italiei, atacantul de 35 de ani a înscris 52 de goluri.

• 33 de meciuri – Sporting Lisabona
  • 292 de meciuri – Manchester United
  • 438 de meciuri – Real Madrid
  • 72 de meciuri – Juventus
  • 164 de meciuri – echipa naţională a Portugaliei

Debutul lui Cristiano Ronaldo la Sporting Lisabona, duel de foc cu Inter

Pe 14 august 2002, Cristiano Ronaldo, care avea pe atunci 17 ani, debuta pentru Sporting Lisabona într-un meci cu Inter din turul 3 preliminar al Ligii Campionilor. Loţi Boloni i-a oferit 32 de minute, iar viitorul star mondial l-a impresionat pe antrenorul român.

“Văzându-l prima oară, mi-a fost suficientă o repriză. A fost ca o revelație. Atingea mingea altfel și se mișca foarte ușor, era ca un vânt proaspăt. Ce dribling avea! Atunci, era un 9, iar eu l-am transformat în 7. Atunci, părea un mieluț în vestiar, foarte timid. Timiditatea dispărea când punea piciorul pe gazon”, spunea Loţi Boloni.

A debutat la naţionala Portugaliei pe când avea 18 ani

La un an de la debutul pentru Sporting Lisabona, Cristiano Ronaldo bifa primul meci pentru echipa naţională a Portugaliei. Pe 20 august 2003, atacantul juca 45 de minute în Portugalia – Kazahstan 1-0, după ce îi lua locul lui Luis Figo. Fotbalistul a prins lotul lusitanilor pentru EURO 2004, unde  a reuşit să marcheze două goluri.

Alături de echipa naţională a Portugaliei, Cristiano Ronaldo a bifat prezenţa la patru turnee finale de Campionat European şi la patru ediţii de Campionat Mondial. În plus, atacantul a fost prezent şi la turneul de fotbal de la Jocurile Olimpice de la Atena din 2004.

Cele mai importante borne ale carierei lui Cristiano Ronaldo

14 august 2002 Cristiano Ronaldo a debutat pentru Sporting Lisabona în meciul cu Inter din turul 3 preliminar al Ligii Campionilor. În acel moment, portughezul avea 17 ani şi 190 de zile, fiind considerat cel mai promiţător tânăr fotbalist din Portugalia.

12 august 2003 – Cristiano Ronaldo s-a transferat la Manchester United, după ce Sporting Lisabona a plătit 19.000.000 de euro. Opt zile mai târziu era selecţionat în naţionala Portugaliei şi juca 45 de minute într-un amical contra Kazahstanului.

22 mai 2004 – Cristiano Ronaldo a câştigat Cupa Angliei cu Manchester United, primul trofeu major din cariera portughezului. În finala cu Millwall, atacantul juca 84 de minute şi deschidea scorul chiar înainte de pauză.

12 iunie 2004 – Cristiano Ronaldo reuşea să marcheze primul gol pentru echipa naţională a Portugaliei. Atacantul înscria în poarta Greciei, în primul meci al lusitanilor la EURO 2004, reuşita venind la a opta selecţie.

12 ianuarie 2008 – Cristiano Ronaldo a înscris primul hattrick din carieră, reuşit în meciul Manchester United – Newcastle 6-0. La finalul sezonului, portughezul cucerea pentru a doua oară titlul de campion în Premier League.

21 mai 2008 – Cristiano Ronaldo a câştigat Liga Campionilor cu Manchester United, după o finală cu Chelsea. Portughezul a înscris în minutul 26, dar a ratat un penalty la loviturile de departajare.

2 decembrie 2008 – Cristiano Ronaldo a câştigat primul Balon de Aur. Portughezul a mai cucerit celebrul premiu de încă patru ori (2013, 2014, 2016, 2017). Lionel Messi, marele lui rival, a câştigat Balonul de Aur de şase ori.

1 iulie 2009 – Real Madrid anunţa oficial transferul lui Cristiano Ronaldo de la Manchester United. “Galacticii” plăteau 94.000.000 de euro, iar atacantul portughez devenea cel mai scump transfer din istoria fotbalului.

3 octombrie 2012 – Cristiano Ronaldo reuşea să marcheze primul hattrick în Liga Campionilor. Portughezul înscria de trei ori în meciul Ajax – Real Madrid 1-4 şi punea prima piatră la temelia recordului de 8 triple în UEFA Champions League, record pe care îl deţine alături de Lionel Messi.

5 aprilie 2015 – În meciul Real Madrid – Granada 9-1, Cristiano Ronaldo reuşea să marcheze cinci goluri. Cinci luni mai târziu, portughezul a repetat isprava în partida Espanyol – Real Madrid 0-6.

17 octombrie 2015 – Cristiano Ronaldo marca în Real Madrid – Levante 3-0 şi ajungea la golul 324 în tricoul madrilenilor. Portughezul devenea fotbalistul cu cele mai multe goluri marcate în istoria formaţiei de pe “Santiago Bernabeu” şi îl întrecea pe Raul. Portughezul a înscris 450 de goluri în cele nouă sezoane la Real Madrid şi este golgeterul clubului all-time.

10 iulie 2016 – Cristiano Ronaldo a câştigat Campionatul European cu naţionala Portugaliei. Atacantul a evoluat doar 25 de minute în finala cu Franţa, după ce a fost accidentat de Dimitri Payet.

18 aprilie 2017 – Cristiano Ronaldo a marcat trei goluri în Real Madrid – Bayern Munchen 4-2 şi a devenit primul fotbalist care înscrie 100 de goluri în istoria Ligii Campionilor. În prezent, portughezul are 128 de reuşite în UEFA Champions League.

18 martie 2018 – Cristiano Ronaldo a bifat al 50-lea hattrick din carieră în meciul Real Madrid – Girona 6-3. Cu această ocazie, portughezul a înscris de patru ori în poarta adversarilor, fiind ultima oară când a reuşit o performanţă de acest fel.

10 iulie 2018 – Cristiano Ronaldo, la 33 de ani, s-a transferat de la Real Madrid la Juventus. Campioana Italiei a plătit 117.000.000 de euro pentru a-l aduce pe atacantul portughez.