Sport

Criticat pentru că nu a fost la înmormântarea lui Jota și s-a postat cântând și dansând, Luis Diaz a rupt tăcerea: „Efectiv mi-au dat lacrimile”

Luis Díaz a fost criticat dur pentru absența de la înmormântarea lui Diogo Jota. Columbianul a răspuns cu un mesaj emoționant.
07.07.2025 | 19:40
Criticat pentru ca nu a fost la inmormantarea lui Jota si sa postat cantand si dansand Luis Diaz a rupt tacerea Efectiv miau dat lacrimile
Luis Díaz, prima reacție după ce a fost criticat pentru că nu a fost prezent la înmormântarea lui Diogo Jota. „Este extrem de greu”
ADVERTISEMENT

Diogo Jota, fostul fotbalist de la Liverpool, a fost înmormântat sâmbătă, pe 5 iulie. Lusitanul s-a stins din viață în urma unui accident rutier tragic. Luis Díaz, atacantul echipei de pe Wembley, a acordat o primă reacție după criticile primite.

Luis Diaz, taxat pentru că nu a fost prezent la înmormântarea lui Diogo Jota

Majoritatea jucătorilor de la Liverpool au mers în Portugalia la înmormântarea fostului lor coleg. Momentul a fost unul sfâșietor. Rúben Neves, mijlocașul celor de la Al Ahli, a cărat sicriul. El și Diogo Jota au fost cei mai buni prieteni.

ADVERTISEMENT

Luis Díaz, columbianul din atacul lui Liverpool, a fost unul dintre absenți. Acesta se afla în America de Sud în momentul în care s-a întâmplat accidentul și nu a reușit să ajungă în Portugalia. Fanii l-au criticat în termeni duri pe rețelele de socializare.

Luis Diaz: „Când m-am trezit și am văzut știrea, efectiv mi-au dat lacrimile”

Columbianul a apărut în mai multe videoclipuri pentru sponsori, iar internauții l-au taxat. Deși a scris un mesaj emoționant pe social media în momentul în care a aflat teribila veste, Luis Díaz a ținut să facă câteva precizări.

ADVERTISEMENT

„Este extrem de greu să primești o astfel de veste, e o mare tristețe. Nimeni nu e pregătit pentru asemenea momente. Diogo a fost un coleg esențial pentru mine când am ajuns la Liverpool – atât el, cât și familia lui m-au primit cu brațele deschise. S-a legat o prietenie puternică între noi, bazată și pe o rivalitate sănătoasă, care a fost foarte importantă pentru mine.

ADVERTISEMENT

Vreau doar să transmit toată forța mea familiei lui, soției, copiilor, pentru că este clar că trec printr-o suferință de nedescris. A fost devastator. Când m-am trezit și am văzut știrea, efectiv mi-au dat lacrimile.

ADVERTISEMENT

A avut un gest minunat față de mine și n-am să-l uit niciodată. Îi doresc să se odihnească în pace și îi voi păstra mereu amintirea în suflet. A fost un prieten extraordinar și va rămâne veșnic în inimile noastre, ale celor din echipă”, a precizat Luis Díaz, conform WinSportsTV.