Csikszereda – Dinamo 3-3 ( 6-5 d.p). Echipa lui Rednic, ruşine istorică în Cupa României

01.11.2018 | 21:27
Csikszereda  Dinamo 33  65 dp Echipa lui Rednic rusine istorica in Cupa Romaniei

Csikszereda s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei României după ce s-a impus în faţa lui Dinamo la loviturile de la 11 metri. Timpul regulamentar s-a terminat la egalitate, scor 3-3, iar formaţia din Miercurea Ciuc a câştigat cu 6-5 la penalty-uri. Vezi toate detaliile partidei accesând aplicaţia de mai jos: echipele de start, comentariul LIVE TEXT minut cu minut, marcatorii etc.

• 6-5 – A ratat Delorge – VIDEO
  • Arbitrul a întors partida, după ce portarul gazdelor a părăsit linia porţii. Delorge repetă penalty-ul.
  • 0-0 – A ratat Gonzalez – VIDEO

Min. 120. Finalul reprizelor de prelungire. Meciul se decide la penalty-uri!

Min. 115. Gol Csikszereda! Berde egalează după o fază fixă. VIDEO

Min. 106. Gol Dinamo! Neicuţescu profită de o greşeală făcută de un apărător al echipei Csikszereda şi a mărit avantajul pentru Dinamo. VIDEO

Min. 91. A început prima repriză de prelungiri.

Min. 90. Finalul timpului regulamentar. Urmează cele două reprize de prelungiri.

Min. 78. Jebari şutează puternic de la marginea careului de 16 metriu, dar Muţiu respinge de sub transversală.

Min. 65. Gicu Grozav scapă singur cu portarul lui Csikszereda, dar atacantul a trimis în braţele goalkeeperului.

Min. 59. Gol Dinamo! Dan Nistor a trimis la colţul scurt, iar Bordaş nu a avut nicio şansă. VIDEO

Min. 54. Gol Dinamo! Dan Nistor reduce din diferenţă cu un şut trimis cu latul de la 20 de metri. VIDEO

Min. 53. Gol Csikszereda! Magyari, execuţie superbă de la 20 de metri! Golgheterul echipei Csikszereda a trimis la vinclu, iar Muţiu nu a avut nicio şansă. VIDEO

Min. 48. Gol Csikszereda! Majzik a deschis scorul dintr-o lovitură liberă. VIDEO

Min. 21. Daniel Popa centrează perfect pentru Ionuţ Şerban, dar reluarea mijlocaşului trece mult peste poarta lui Bordas. VIDEO

Update. A început meciul

Update. Iată echipele de start:

AFK Csikszereda: Bordas – Majzik, Mitra, Berde, Guaru – Veres – Gyorgyi, Csuros, Jebari, Gonzalez – Magyari

Dinamo: Muţiu – Delorge, Ciobotariu, Katsikas, Olteanu – Şerban, Nistor, Golemt – Hanca, Moldoveanu, Popa

AFK Csikszereda Miercurea Ciuc este una dintre surprizele acestei faze a Cupei României, fiind singura reprezentantă a Ligii 3 alături de Turris Oltul Turnu Măgurele. Trupa pregătită de Valentin Suciu se află pe locul secund după 10 etape în Seria a V-a, la două puncte de liderul ACS Comuna Recea, și are ca principal obiectiv promovarea în Liga 2.

Csikszereda – Dinamo Live Online la TV pe Digi și Telekom

Pentru a ajunge în optimile de finală ale Cupei României, AFK Csikszereda a trecut în turul anterior cu 2-1 pe teren propriu de formația ACS Energeticianul, din Liga 2. În schimb, Dinamo București a învins în deplasare cu 3-1 echipa Dacia Unirea Brăila, acel meci reprezentând debutul pe banca tehnică a ”câinilor” a lui Claudiu Niculescu, care a fost demis apoi trei săptămâni mai târziu.

Acum, sub comanda lui Mircea Rednic, dinamoviștii par a fi mult mai concentrați pentru Cupa României, deoarece șansele de a prinde play-off-ul Ligii 1 Betano sunt diminuate după un început de sezon mai mult decât modest.

Mircea Rednic îi încurajează pe jucătorii dinamoviști la meciul de campionat cu Dunărea Călărași

Partida AFK Csikszereda – Dinamo București, din optimile de finală ale Cupei României, se va disputa joi, 1 noiembrie, de la ora 19:00, pe stadionul Municipal din Miercurea Ciuc, care are o capacitate de 1.200 de locuri. Oficialii clubului au închiriat o instalație de nocturnă cu 50.000 de euro și astfel pot juca marele meci pe propria arenă. Meciul va fi transmis în format LIVE VIDEO pe FANATIK.RO.