CSM București și-a aflat adversarele din grupele principale ale Ligii Campionilor! Ce șanse are la Final Four

16.11.2019 | 17:20
CSM Bucuresti sia aflat adversarele din grupele principale ale Ligii Campionilor Ce sanse are la Final Four

CSM București a pierdut ultimul meci al grupei B din EHF Champions League împotriva lui Rostov, scor 22-23. După o primă repriză foarte modestă, 7-14, “tigroaicele” și-au revenit dar nu au mai avut șansa să marcheze golul egalizator. Din păcate, echipa lui Adi Vasile a pierdut ultimele două meciuri din Ligă, iar punctele erau cruciale pentru o poziție mai bună în grupele principale ale competiției.

După ce a fost liderul grupei după primele confruntări, CSM București are șanse mari să încheie grupa abia pe locul trei, Esbjerg având la îndemână meciul cu Lublin. Din păcate, odată cu înfrângerile din ultimele două meciuri, se complică și parcursul CSM-ului în EHF Champions League.

CSM București a cedat pe teren propriu cu 21-25 în fața lui Esbjerg și cu 22-23 pe terenul lui Rostov, adversarele care au obținut calificarea în grupele principale. Astfel, CSM București se califică mai departe cu doar 3 puncte. Rostov merge cu 5 puncte, în timp ce Esbjerg s-a calificat cu 4 puncte, indiferent de rezultatul meciului cu Perla Lublin.

CSM București și-a aflat adversarele din grupele principale ale Ligii Campionilor! Ce șanse are la Final Four FOTO: Adrian Vasile alaturi de handbalistele CSM-ului la un timeout in meciul de handbal feminin dintre CSM Bucuresti si Team Esbjerg, contand pentru Liga Campionilor, desfasurat in Sala Polivalenta-Ioan Kunst Ghermanescu din Bucuresti,

În grupa principală I, alături de cele trei echipe, vor mai veni Metz, Vipers și Ferencvaros, care joacă sâmbătă ultimele meciuri. Dintre cele 6 echipe din grupele principale, se califică în sferturile de finală primele patru clasate. CSM București are șanse bune să fie în top 4, însă dacă va intra în sferturi de pe ultimul loc calificant, ar urma să joace împotriva locului 1 din grupa principală II, care are toate șansele să fie Gyor.

Grupa principală I din EHF Champions League: Metz, Vipers, Ferencvaros, Rostov, Esbjerg și CSM București.

Clasamentele grupelor A și B, care vor cuprinde grupa principală I din EHF Champions League:

CSM București a pierdut patru puncte importante în ultimele două meciuri

Și o “dublă” cu Gyor pentru calificarea în Final Four nu este niciodată de dorit. Așadar, echipa lui Adi Vasile trebuie să strângă rândurile și să obțină cât mai multe puncte din confruntările cu Vipers și Ferencvaros, echipe care, teoretic, nu sunt de valoarea CSM-ului. În plus, “tigroaicele” au de luat o revanșă împotriva lui Metz. Franțuzoaicele au eliminat în sezonul trecut CSM București în sferturi de finală.

Cert este că CSM București și-a complicat situația din grupele principale cu cele 4 puncte pierdute în ultimele două confruntări ale grupei. Cel puțin cele două puncte cu Esbjerg erau la îndemână și puteau ajuta mult CSM București în lupta pentru un loc cât mai sus în bătălia pentru Final Four. Meciurile din grupele principale vor începe în luna ianuarie.