CTP, încrezător în echipa Halep – Cahill în perspectiva Australian Open 2020: ”Mă aștept la un parcurs bun al Simonei”

14.01.2020 | 12:20
CTP increzator in echipa Halep  Cahill in perspectiva Australian Open 2020 Ma astept la un parcurs bun al Simonei

Cristian Tudor Popescu a analizat prima evoluție a Simonei Halep din 2020 în circuitul WTA. CTP a apreciat victoria contra australiencei Ajla Tomljanovic și a subliniat din nou rolul fundamental pe care Darren Cahill îl are asupra prestațiilor Simonei.

CTP este încrezător în cuplul Simona Halep – Darren Cahill în perspectiva Australian Open 2020

CTP consideră că Simona Halep a avut un start bun în noul sezon din circuitul WTA și vede numai lucruri pozitive în jocul româncei înainte de primul Grand Slam din 2020.

”Aștept numai lucruri bune de la Simona Halep pentru că este Darren alături de ea. Asta contează, dincolo de intervențiile la bancă. Contează ca atmosferă, ca încredere pe care Simona o capătă. La Australian Open 2020 mă aștept la un parcurs bun al acesteia”, a spus jurnalistul la Digisport.

În același timp, Cristian Tudor Popescu a punctat și unele momente ale jocului Simonei Halep din meciul de marți. Acesta crede că jocul din preajma fileului poate fi îmbunătățit de Simona.

”Îmi vine în minte o minge din primul set, pe care Simona a lovit-o neconvingător, fâlfâită, pe centru. Asta este zona unde Simona ar putea să îmbunătățească mult, să aibă controlul asupra mingilor de la fileu.

Antrenamentul e altceva decât meciul. Acolo intervine tensiunea. La antrenament am văzut-o foarte bine manevrând volau clasic, contra-scurte. Asta ar trebui să lucreze Simona. Să poată, în meci, sub tensiune, să controleze mingile din preajma fileului. Nu are nevoie de vole clasic”, a mai spus CTP.

Simona Halep, victorie în două seturi cu Ajla Tomljanovic

Campioana de la Wimbledon a pășit cu dreptul în 2020 și a învins-o în două seturi pe australianca Ajla Tomljanovic, scor 6-4, 7-5. Românca va juca în sferturile de finală cu învingătoarea din meciul Aryna Sabalenka – Bernarda Pera.

Pe hârtie, Halep e favorită cu ambele jucătoare. Jucătoarea noastră are avantaj la meciurile directe cu Aryna Sabalenka. Cele două s-au întâlnit de două ori în 2018, la Shenzhen și la Cincinnati, ambele partide fiind câștigat în minimum de seturi de către româncă.

Simona Halep va avea o zi de pauză, iar joi, 16 ianuarie, va reveni pe teren la Adelaide pentru meciul din sferturile de finală. Ora meciului va fi anunțată miercuri de organizatori.