Cu cine joacă Simona Halep finala de la WTA Doha! Românca şi-a aflat adversara

15.02.2019 | 18:54
Cu cine joaca Simona Halep finala de la WTA Doha Romanca sia aflat adversara

Simona Halep va juca pentru a doua oară în carieră finala de la WTA Doha. Este prima finală a Simonei în noul sezon, românca participând până acum doar la alte două turnee în 2019. Cealaltă finalistă este Elise Mertens, locul 21 WTA.

UPDATE / Elise Mertens se impune în semifinală învingând-o pe Angelique Kerber, scor 6-4, 2-6, 6-1, după o oră şi 48 de minute de joc!

UPDATE / Angelique Kerber câştigă al doilea set cu scorul de 6-2 şi trimite partida în set decisiv!

UPDATE / Elise Mertens, locul 21 WTA, câştigă primul set al meciului cu Angelique Kerber, 6-4, după 43 de minute de joc.

Simona le-a învins la această ediție pe Lesia Tsurenko, Julia Goerges și Elina Svitolina. Dacă împotriva Lesiei Tsurenko n-a avut prea multe emoții, câștigând meciul în minimum de seturi, cu Julia Goerges a avut nevoie de două tie-break-uri ca să se impună.

Pe Elina Svitolina a învins-o pentru a treia oară în carieră, Simona pierzând precedentele trei dispute în fața ucrainencei.

Cu cine joacă Simona Halep finala de la WTA Doha

În finală, Simona Halep se va duela cu învingătoarea meciului dintre Anqelique Kerber și Elise Mertens.

Simona Halep și Angelique Kerber s-au mai întâlnit de zece ori până acum, iar sportiva noastră conduce cu 6-4. Și-a adjudecat cele mai recente dispute, ambele având loc anul trecut, în semifinale la Australian Open și în sferturile de finală la Roland Garros. Meciul de la Melbourne a fost unul epic, Simona impunându-se cu 9-7 în decisiv. De notat faptul că Simona a învins-o în finala din 2014 chiar pe Angelique Kerber, iar victoria a venit simplu, scor 6-2, 6-3.

Kerber are trei turnee de Mare Șlem câștigate, la US Open, Australian Open și Wimbledon. Nemțoaica ajunsă la 31 de ani a câștigat peste 27 de milioane de dolari din tenis.

Cu Elise Mertens, misiunea Simonei s-ar anunța mult mai ușoară. Cele două sportive s-au întâlnit de două ori până acum, de fiecare dată în 2018, iar în ambele dueluri s-a impus Halep cu lejeritate, la Madrid și la Roland Garros.

Elise Mertens (23 ani) a reușite cele mai bune performanțe din carieră la turneele de Mare Șlem chiar anul trecut, fiind pe o pantă ascendentă. Are cinci finale disputate în circuitul WTA, iar patru dintre ele a reușit să le câștige.