Sporturi

Cu cine joacă Simona Halep în sferturi la Australian Open 2020! S-a stabilit cine va fi adversara din duelul pentru careul de aşi

27.01.2020 | 06:30
Cu cine joaca Simona Halep in sferturi la Australian Open 2020 Sa stabilit cine va fi adversara din duelul pentru careul de asi

Simona Halep își continuă parcursul către fazele finale de la Australian Open 2020, primul Grand Slam al anului 2020. În optimile de finală, favorita 4 de la Melbourne a trecut de belgianca Elise Mertens (17 WTA), scor 6-4, 6-4.

UPDATE, 27 ianuarie, ora 06:30 / Anette Kontaveit va fi adversara Simonei Halep din sferturile de finală de la Australian Open 2020. Jucătoarea din Estonia, favorită numărul 28, a obţinut calificarea după ce a învins-o în trei seturi pe Iga Swiatek, scor 6-7 (4), 7-5, 7-5.

Cu cine joacă Simona Halep în sferturi la Australian Open 2020

Pentru un loc în careul de ași de la Australian Open, Simona Halep o va înfrunta pe câștigătoarea partidei Anett Kontaveit (31 WTA, Estonia) – Iga Swiatek (56 WTA, Polonia).

Simona Halep le conduce pe cele două posibile rivale de la Melbourne la meciurile directe jucate până în prezent în circuitul mondial.

Simona Halep, niciun set pierdut contra lui Kontaveit

Anett Kontaveit, una dintre jucătoarele noului val al tenisului mondial feminin, are un Australian Open 2020 excelent, cu meciuri foarte bune.

În turul 3, jucătoarea de 24 de ani din Estonia a produs una dintre marile surprize ale acestui sezon de la Melbourne, trecând de locul 7 WTA, Belinda Bencic, cu un incredibil 6-0, 6-1 în doar 50 de minute.

Împotriva Simonei Halep, Kontaveit nu a avut replică în cele două partide disputate până acum în circuitul WTA, pierzând de fiecare dată cu 0-2 la seturi.

Primul lor meci s-a disputat la Miami în 2017. Simona Halep s-a impus atunci cu 6-3, 6-0. Apoi, în același sezon, la Roma, în sferturile de finală, Kontaveit s-a înclinat cu 2-6, 4-6.

• 14 WTA a fost cea mai înaltă poziție ocupată de Anett Kontaveit în clasamentul mondial
  • 1 titlu WTA a câștigat Kontaveit în carieră

Iga Swiatek, distrusă de Halep la Roland Garros 2019

Puștoaica de 18 ani din Polonia a avut un Roland Garros 2019 foarte bun. Totul s-a încheiat pentru ea în 16-imi, acolo unde a dat piept cu Simona Halep.

Una dintre favoritele turneului parizian, Halep a trecut cu 6-1, 6-0 de revelația tenisului din Polonia, după doar 45 de minute de joc.