Simona Halep

Cu cine joacă Simona Halep în sferturi la WTA Roma! Ora de start a partidei şi câţi bani a câştigat până acum

Autor: Gabriel Esanu | 18.09.2020 | 19:47
Simona Halep a obținut primul titlu WTA la Roma

Simona Halep s-a calificat în sferturile de finală de la WTA Roma după ce a învins-o pe Dayana Yastremska, locul 29 WTA, scor 7-5, 6-4. A fost o victorie clară a Simonei, la prima confruntare cu jucătoarea de 20 de ani din Ucraina.

UPDATE, ora 19:40 / Organizatorii de la Roma au anunțat ora de start a partidei dintre Simona Halep și Yulia Putintseva. Astfel, duelul pentru calificarea în semifinalele competiției va începe în jurul orei 13:00 și va fi transmis de Digi Sport 2.

Simona Halep va juca pentru calificarea în semifinalele turneului de categorie Premier 5 cu Yulia Putintseva, cea care a trecut de Elena Rybakina, scor 4-6, 7-6, 6-2. Partida va avea loc mâine, iar ora de start va fi anunţată în această seară.

Simona Halep a mai înfruntat-o o singură dată pe Yulia Putintseva, jucătoare din Kazahstan, locul 30 mondial. A fost un succes în minimum de seturi, obţinut la Australian Open 2020, scor 6-1, 6-4.

Dar meciul de sâmbătă se anunţă ceva mai dificil. Putintseva este foarte bună în jocul pe zgură şi poate rezista în raliurile prelungite cu Simona Halep. Este genul de jucătoare care nu loveşte foarte tare şi nu dă ritm adversarei.

Simona Halep, posibil duel cu Victoria Azarenka dacă va obţine calificarea în semifinale la Roma

Finala turneului de la Roma a fost programată pentru luni, astfel încât programul turneului să nu fie prea încărcat. Astfel că Simona va fi nevoită să joace patru meciuri în următoarele patru zile dacă vrea să obţină primul ei titlu la Foro Italico.

Este unul dintre turneele favorite ale Simonei, unde a ajuns de două ori în finala. A fost învinsă de fiecare dată, 2017 şi 2018, de Elina Svitolina.

Premiile acordate în competiţie au fost serios diminuate faţă de anii trecuţi, din cauza pandemiei de coronavirus. Pentru accederea în sferturile de finală ale competiţiei de la Roma, Simona Halep primeşte un cec în valoare de 37.910 euro.

Suma va creşte până la 205.190 în cazul în care românca îşi respectă statutul de favorită unu şi câştigă turneul. Premiul pentru semifinale este de 80.000 de euro, iar pentru participarea în finală se acordă 150.000 de euro.

Una dintre Victoria Azarenka, Daria Kasatkina, Johanna Konta şi Garbine Muguruza ar urma să fie adversara Simonei Halep în semifinale, dacă românca obţine calificarea.