Simona Halep, duel cu Coco Gauff în sferturile de finală de la WTA Toronto 2022. S-a stabilit ora de start

Simona Halep s-a calificat în sferturile de finală de la WTA Toronto 2022, după ce a învins-o pe Jil Teichmann. Fostul număr 1 mondial şi-a aflat următoarea adversară.
11.08.2022 | 21:47
Simona Halep duel cu Coco Gauff in sferturile de finala de la WTA Toronto 2022 Sa stabilit ora de start
Simona Halep şi-a aflat adversara din sferturile de finală de la WTA Toronto 2022 (sursă foto: hepta.ro)
12-08-2022
06:11

Halep va juca de la ora 20:00

Organizatorii turneului de 1000 de puncte de la Toronto au stabilit programul pentru ziua de vineri, iar Simona Halep o va întâlni pe americanca Coco Gauff de la ora 20:00.

Partida este prima de pe Terenul Central, urmată de celelalte trei sferturi de finală.

Simona Halep a învins-o pe Jil Teichmann, scor 6-2, 7-5, şi a obţinut calificarea în sferturile de finală de la WTA Toronto 2022. Românca ştie deja cu cine va juca meciul care îi poate aduce accederea în semifinalele turneului din Canada.

Cine este adversara Simonei Halep în sferturile de finală de la WTA Toronto 2022

În sferturile de finală de la WTA Toronto 2022, Simona Halep o va întâlni pe Cori “Coco” Gauff. Jucătoarea din Statele Unite ale Americii a obţinut calificarea în această fază după ce a învins-o pe Aryna Sabalenka.

Simona Halep şi Cori Gauff s-au mai întâlnit de trei ori până în prezent, iar fostul număr 1 mondial s-a impus de fiecare dată, fără să cedeze vreun set. Primul duel direct a avut loc în optimile de finală de la Wimbledon 2019, când românca a câştigat clar, scor 6-3, 6-3.

Celelalte două meciuri directe s-au disputat în 2022, iar primul a avut loc în turul 3 de la Indian Wells 2022. Şi de această dată Simona Halep a obţinut o victorie fără emoţii, scor 6-3, 6-4.

Ultimul meci direct a avut loc în turul 3 de la WTA Madrid 2022, iar Simona Halep s-a impus din nou fără prea mari probleme, scor 6-4, 6-4. De la meci la meci, Cori Gauff a reuşit să câştige mai multe game-uri, însă în nicio partidă nu a putut să fie un real pericol.

Câţi bani a câştigat Simona Halep pentru calificarea în sferturile de finală de la WTA Toronto 2022

Pentru calificarea în sferturile de finală de la WTA Toronto 2022, Simona Halep va încasa un cec în valoare de 61.300 de dolari. În plus, românca mai primeşte 190 de puncte WTA.

În clasamentul LIVE WTA, Simona Halep se află pe locul 14, cu 2.545 de puncte, iar o eventuală calificare în semifinalele turneului o va aduce pe locul 13. Astfel, fostul număr 1 mondial o va depăşi pe Leylah Fernandez, eliminată în turul 2 la Toronto.

Simona Halep va mai juca un turneu înainte de US Open

După participarea la WTA Toronto 2022, Simona Halep va juca la turneul de la Cincinnati, programat în perioada 15-21 august. Românca va fi cap de serie numărul 15, astfel că nu va avea bye în turul 1.

Simona Halep va participa, în perioada 29 august – 11 septembrie, la US Open, ultimul turneu de Mare Şlem al anului. La competiţia din New York, jucătoarea de 30 de ani va fi tot cap de serie numărul 15.