Simona Halep

Simona Halep și-a aflat adversara din sferturile turneului de la Stuttgart. S-a stabilit ora de start a meciului

22.04.2021 | 23:05
Simona Halep sia aflat adversara din sferturile turneului de la Stuttgart Sa stabilit ora de start a meciului

Simona Halep s-a calificat în sferturile de finală ale turneului WTA 500 de la Stuttgart, după ce a trecut de Marketa Vondrousova cu scorul de 6-1, 6-3. Pentru calificarea în primele 8, Halep va primi 12.500 de euro.

Simona Halep va juca împotriva Ekaterinei Alexandrova în sferturile turneului WTA de la Stuttgart

UPDATE 22 aprilie, ora 22:58 / Simona Halep și-a aflat adversara din sferturile de finală ale turneului WTA de la Stuttgart. Ea va juca vineri, de la ora 19:30, împotriva rusoaicei Ekaterina Alexandrova (nr. 34 WTA), care a învins-o în turul 2 pe elvețianca Belinda Bencic (nr. 12 WTA) cu scorul de 6-1,7-5.

S-a stabilit ora de start a meciului Simonei Halep din sferturile turneului de la Stuttgart

UPDATE 22 aprilie, ora 21:00 / S-a stabilit ora la care va juca Simona Halep în sferturile turneului WTA de la Stuttgart. Va fi cel de-al treilea meci al zilei pe terenul central şi va începe nu mai devreme de ora 19:30.

Ştire iniţială 22 aprilie, ora 19:00

Simona Halep va juca în sferturi cu învingătoarea dintre Bencic şi Alexandrova

Simona şi-a luat revanşa în faţa cehoaicei, care o învinsese în precedentele două întâlniri, ambele disputate în 2019. A fost 6-2, 3-6, 6-2 în optimile de la Indian Wells (pe hard) şi 2-6, 7-5, 6-3 în 16-imile de la Roma (zgură).

În meciul următor, Halep o va înfrunta pe câştigătoarea partidei dintre elveţianca Belinda Bencic (12 WTA, cap de serie 8) şi rusoaica Ekaterina Alexandrova (34 WTA). Meciul Simonei din sferturi va avea loc vineri, 23 aprilie, ora urmând să fie stabilită ulterior.

Partida dintre Bencic şi Alexandrova se va juca pe terenul central, în jurul orei 21:00, după Elina Svitolina – Angelique Kerber, început după ce Halep a obţinut calificarea în sferturi.

Halep şi Bencic, egalitate în meciurile directe

Simona Halep şi Belinda Bencic s-au întâlnit de 4 ori până acum, raportul victoriilor fiind 2-2. Românca s-a impus în primul joc, 6-4, 6-1, în 16-imile turneului de la Winbledon din 2014, dar şi în ultimul, 6-2, 6-7, 6-0, în semifinalele de la Madrid, din 2019.

Victoriile elveţiencei au fost 7-6, 6-7, 3-0, în finala de la Rogers Cup din 2015, când Simona Halep a fost nevoită să abandoneze din cauza unei accidentări, după două ore şi jumătate de joc, dar şi 4-6, 6-4, 6-2 în sferturile de la Dubai 2019.

Halep, palmares negativ cu Alexandrova

După ce a trecut de Vondrousova, cu prima ei victorie în faţa cehoaicei, Simona Halep ar putea înfrunta o altă adversară care o conduce în partidele directe.

Ekaterina Alexandrova are 2-1 în meciule cu jucătoarea din Constanţa, pe care a învins-o în 2019, 6-2, 6-3, în 16-imile Openului Chinei, dar şi în acest an, în sferturile de la Melbourne (Gippsland), 6-2, 6-1.

Singurul succes al Simonei Halep cu Ekaterina Alexandrova datează din 2019, 3-6, 7-5, 6-4 în 16-imile de la Cincinnati 2019.

Simona Halep, de două ori în semifinale la Stuttgart

Pentru Simona Halep este a şasea participare la turneul de la Stuttgart, unde a obţinut cele mai bune rezultate în 2015 şi 2017, când a jucat semifinală.

• 2019 – s-a retras înainte de turneu
  • 2018 – sfeturi de finală (4-6, 1-6 cu Vandeweghe, care avea să câştige turneul)
  • 2017 – semifinală (4-6, 5-7 cu Laura Siegemund, care avea să câştige turneul)
  • 2016 – optimi de finală (1-6, 2-6 cu Laura Siegemund, care avea să joace finala)
  • 2015 – semifinală (5-7, 7-5, 2-6 cu Caroline Wozniacki, care avea să piardă în finală)
  • 2014 – optimi de finală (5-7, 6-7 cu Svetlana Kuznetsova, care pierdea în sferturi)

Dacă reuşeşte să câştige trofeul de la Stuttgart, Simona Halep (locul 3 mondial) va primi 475 de puncte în clasamentul WTA, apropiindu-se de Naomi Osaka. Mai mult, nipona nu a evoluat în Germania şi va pierde 180 de puncte, pentru că nu îşi poate apăra semifinala de la ultima ediţie.