Cu cine joacă Simona Halep în turul 2 la Roland Garros 2020. Meciul numărul opt contra Irinei Begu

Gabriel Esanu
în Simona Halep
27/09/2020, 19:58
Simona Halep s-a calificat în turul 2 la Roland Garros 2020, dar va avea un nou meci dificil

Simona Halep s-a calificat în turul 2 la Roland Garros 2020, după ce a învins-o pe Sara Sorribes Tormo, scor 6-2, 6-4. A fost un meci în care Simona Halep a reuşit să revină de la 2-4 în primul set. A luat zece game-uri la rând şi s-a calificat.

UPDATE, 27 septembrie, ora 19:56 / Irina Begu a învins-o pe Jil Teichmann şi s-a calificat în turul 2 la Roland Garros 2020. Astfel, vom avea o nouă confruntare între Simona Halep şi Irina Begu, cea de-a opta. Se vor înfrunta pentru un loc în turul 3 la Paris. Până acum, Irina i-a luat un singur set jucătoarei de pe locul 2 mondial.

Simona Halep o va înfrunta în turul 2 al competiției pe învingătoarea dintre Irina Begu și Jil Teichmann, partidă care va începe peste aproximativ o oră.

Dacă pe Irina Begu o cunoaște foarte bine, cele două fiind și bune prietene, Jil Teichmann este o necunoscută pentru Halep. Nu s-au înfruntat niciodată în circuitul WTA. Jucătoarea din Elveția, 23 de ani, este pe locul 53 mondial. A reușit câteva rezultate notabile, cu titluri la Praga și la Palermo în 2019. Plus o finală la Lexington în 2020.

Teichmann se chinuie când vine vorba de turneele de Grand Slam. Este la a șasea prezență pe tabloul principal al unui turneu major, iar până la meciul cu Irina Begu are o singură victorie. În fața Dalilei Jakupovic, la US Open 2018. Era învinsă apoi de Kaia Kanepi, cea care trecuse de Simona Halep în turul 1.

Cu cine joacă Simona Halep în turul 2 la Roland Garros 2020. Pe Teichmann nu a mai înfruntat-o, cu Begu a pierdut un singur set

În această săptămână, Teichmann a ajuns în sferturile de finală de la Strasbourg, după ce le-a învins pe Amanda Anisimova și Anastasia Pavlyuchenkova. A cedat în cele din urmă în fața Elinei Svitolina.

Simona Halep și Irina Begu s-au înfruntat de șapte ori, cu tot atâtea victorii pentru prima. De altfel, Irina a reușit să îi ia un singur set Simonei. Se întâmpla în sferturile de finală de la Madrid, în 2016. A fost atunci un neașteptat 6-0 în favoarea Irinei. Dar Halep a câștigat apoi setul decisiv cu 6-1.

Ultima confruntare directă dintre Simona Halep și Irina Begu a avut loc pe 15 august, la Praga, în semifinale. A fost 7-6 (2), 6-3 pentru Halep, care a și câștigat acel turneu.

Optimi de finală este cea mai bună performanță a Irinei Begu la turneele de Grand Slam. Reușea asta la Australian Open 2015 și Roland Garros 2016. În acest an a câștigat turneul ITF de la Cairo și varianta 125 K de la Indian Wells.

Amanda Anisimova ar fi cea mai probabilă adversară a Simonei Halep în turul 3. Catherine Bellis, Bernarda Pera și Tamara Korpatsch sunt celelalte variante.