Cu Moți, Keșeru și Grigore pe teren, Ludogoreț a fost eliminată în sferturile Cupei Bulgariei de marea rivală ȚSKA Sofia

Alin Miu
în Fotbal international
03/04/2019, 20:45

Ludogoreț a fost eliminată în sferturile de finală ale Cupei Bulgariei de marea rivală ȚSKA Sofia, eșecul cu 0-1 venind chiar în fața propriilor fani. Toți cei trei români din lot au început ca titulari această partidă.

Ludogoreț a fost eliminată în sferturile Cupei Bulgariei

Cosmin Moți și Dragoș Grigoe au făcut cuplu în axul central al defensivei, în vreme ce Claudiu Keșeru a fost din nou vârf de lance pentru Ludogoreț. Niciunul dintre ei nu a impresionat însă, Moși și Grigore terminând partida cu câte un cartonaș galben, iar Keșeru nereușind să-și treacă numele pe lista marcatorilor. Unicul gol al jocului a fost marcat de Pinto, în minutul 30.

De altfel, la conferința de presă premergătoare acestui meci, antrenorul lui Ludogoreț se arătase îngrijorat de faptul că va fi nevoit să-l titularizeze din nou pe Keșeru, în ciuda numărului ridicat de minute jucate de acesta în ultima perioadă. ”Sunt îngrijorat că mă bazez doar pe Keşeru. A jucat, de asemenea, şi pentru echipa naţională. El a avut trei meciuri pe săptămână, ceea ce este îngrijorător”, a declarat Stoycho Stoev înainte de meci.

Keseru a marcat 22 de goluri pentru Ludogoret in acest sezon

Deși domină fotbalul bulgar de șapte ani deja, Ludogoreț nu a pus niciodată mare preț pe Cupă. În perioada 2011-2018, trupa din Razgrad a câștigat toate cele șapte titluri naționale, însă în Cupă s-a impus de numai două ori, ultima dată în 2014. În comparație, ȚSKA Sofia încearcă să câștige acest trofeu pentru a 21-a oară în istoria clubului, precedenta dată impunându-se în 2016.

Cele două cluburi ocupă și primele două locuri în campionatul Bulgariei, Ludogoreț având un avans de numai trei puncte. Miza este la fel de mare ca-n fotbalul românesc, campioana din Bulgaria urmând să intre pe ruta campioanelor în primul tur din Liga Campionilor, în timp ce vice-campioana se duce în primul tur din Europa League.