Final la Basel. Draxler a adus victoria lui Schalke cu 1-0

...
01.10.2013 | 21:30
Final la Basel Draxler a adus victoria lui Schalke cu 10

Aproape nimeni nu s-ar fi gîndit că Basel o poate întoarce pe Chelsea chiar pe Stamford Bridge. Acest lucru s-a întîmplat însă, iar acum elveţienii îşi fac speranţe că vor ajunge din nou în faza optimilor. Schalke a început la fel de bine, cîştigînd cu Steaua, scor 3-0. Exceptînd partidele cu Luzern şi Grasshopper, Basel a marcat în fiecare meci disputat pe propriul teren pe parcursul lui 2013. Schalke, de cealaltă parte, vine după cinci deplasări consecutive cu gol marcat.

A început partida de pe Saint Jakob Park din Basel. Iată componenţa celor două formaţii:

FC BASEL: Sommer – Ivanov, Voser, Schar, Safari – Stocker, F. Frei – Diaz, Salah, Xhaka – Streller. Antrenor: Murat Yakin

SCHALKE 04: Hildebrand -Uchida,  Howedes, Santana, Aogo – Meyer, Neustadter – Farfan, Hoger, Draxler – Boateng. Antrenor: Jens Keller

min.5 – partida a fost întreruptă pentru un minut datorită unui banner al activiştilor Green Peace, aceştia provenind din rîndul fanilor germani şi cei vizaţi au fost ruşii de la Gazprom

min.12 – prima mare ocazie a partidei au avut-o oaspeţii, prin Kevin Boateng, care a trimis afară din poziţie excelentă, din interiorul careului, după o greşeală a lui Schar

Schalke domină tactic meciul, pasează foarte mult, iar acţiunile pornite de cei doi fundaşi laterali, Uchida şi Aogo aduc un plus consistent în atac, acolo unde Boateng e permanent căutat

min.18 – acţiune consistentă a lui Draxler, care însă nu-şi reglează tirul din poziţie bună

min.19 – prima replică elveţiană aparţine lui Salah, dar execuţia e imprecisă

Schalke are o posesie superioară, elveţienii ies rar din propria jumătate, dar deocamdată gazdele reuşesc să se apere destul de ordonat

min.37 Aogo vede primul cartonaş galben al meciului pentru un fault asupra lui Schar

min.39 Schalke măreşte scorul la avertismente la 2-0, Farfan fiind cel avrtizat pentru infracţiune asupra lui Xhaka

min.43 Neustadter reia cu capul de puţin pe lîngă poarta lui Sommer

min.45 – neaşteptată schimbare în tabăra germană, ungurul Szalai îi ia locul peruanului Farfan, care acuza probleme musculare

cinci minute suplimentare acordate de arbitru în urma întreruperii partidei în primele minute

min.45+4 elveţienii au avut cea mai mare ocazie a reprizei, lovitura de cap a lui Streller trecînd foarte aproape de stîlpul porţii lui Hildebrand, care era învins

scor la pauză 0-0, după o repriză dominată  ca posesie de oaspeţi, care au avut două-trei oportunităţi de finalizare, dar pe ansamblu este un meci de uzură,, dar în minutele de prelungiri gazdele erau să marcheze împotriva cursului jocului

A început repriza secundă a partidei de la Basel, de la scorul de 0-0. Nu s-a efectuat nici o modificare. Singura de pînă acum au efectuat-o oaspeţii în minutul 45 al primei reprize, accidentatul Farfan lăsîndu-i locul ungurului Szalai.

Elveţienii sunt ceva mai curajoşi în acest debut de repriză şi Ivanov are prima tentativă de finalizare, dar trimite mult pe lîngă poartă

min.52 bară Schalke! Formidabil voleu din afara careului expediat de Neustatdter, la care Sommer era bătut, dar şansa i-a ocrotit pe elveţieni

min.54 GOOOL SCHALKE! 0-1 marchează DRAXLER după lovitura de colţ executată de Aogo. Apărarea lui Basel a respins pînă la DRAXLER, care a prins o execuţie fără şanse pentru Sommer

min.62 – schimbare la Basel. Iese Xhaka, intră Sio, Murat Yakin încercînd să mizeze acum mai mult pe cartea atacului

min.65 Schalke ia al treilea avertisment, Hoger fiind cel sancţionat

În urmă cu doi ani Basel creia senzaţie, învingînd acasă, în optimi de finală cu 1-0 pe Bayern Munchen, după care pierdea cu 7-0 în Bavaria. Bilanţul lui Basel cu echipele germane din 13 meciuri este 3 victorii, 2 egaluri, 8 înfrîngeri

Elveţienii au ieşit hotărît la joc, riscînd totul pentru a egala, dar nu reuşesc să ameninţe în mod serios poarta lui Hildebrand şi încearcă prin şuturi de la distanţă, cu Schar cel mai insistent, ceea ce nu pot face din atacuri poziţionale, dar fără rezultat

min.76 – Hildebrand parează la execuţia lui Sio

min.78 – a doua înlocuire la Schalke. A ieşit fundaşul stînga Aogo, înlocuit cu Kolasinac

min.85 – ultima înlocuire la Schalke, Hoogland ia locul lui Meyer

min.86 – gazdele îi aruncă în luptă pe Degen în locul închizătorului Fabian Frey şi pe Delgado în locul lui Safari, lăsînd orice precauţie deoparte

Schalke a început la fel de bine ca în ediţia precedentă participarea în grupele Ligii Campionilor, atunci 2-1 cu Olympiakos şi Arsenal, acum 3-0 cu Steaua şi 1-0 la Basel

FINAL DE MECI, după trei minute de prelungiri în care nu s-a mai întîmplat nimic. SCHALKE cîştigă absolut meritat cu scorul de 1-0 şi devine liderul grupei E. Golul lui Draxler din minutul 54 a făcut diferenţa. Schalke are 6 puncte, Chelsea şi FC Basel cîte 3, Steaua e ultima, cu 0 puncte şi golaveraj 0-7.