Cum ajung CSM București și SCM Râmnicu Vâlcea în sferturile de finală din EHF Champions League! Calculele se complică pentru “tigroaice”

27.01.2020 | 21:45
Cum ajung CSM Bucuresti si SCM Ramnicu Valcea in sferturile de finala din EHF Champions League Calculele se complica pentru tigroaice

CSM Bucureşti a pierdut clar duelul cu Ferencvaros, scor 23-33, în primul meci din grupele principale din EHF Champions League. Calculele pentru sferturile de finală se complică pentru echipa lui Adi Vasile, iar meciul cu Metz din weekend va avea o importanţă capitală. De cealaltă parte, SCM Râmnicu Vâlcea s-a impus împotriva lui Krim şi rămâne în cărţi pentru sferturi.

Dar, cum se califică cele două formaţii în sferturile de finală. Locul ocupat în grupa principală are o mare importanţă pentru că un loc mai sus în top 4 asigură un adversar, teoretic, mai uşor în faza play-off-ului. În acest moment, CSM Bucureşti este pe ultimul loc în prima grupă principală, în timp ce SCM Râmnicu Vâlcea a urcat până pe locul 4 în grupa a doua.

CSM Bucureşti are o misiune dificilă duminică, împotriva liderului din grupă, Metz. “Tigroaicele” caută revanşa după eliminarea de anul trecut din sferturile de finală, suferită în faţa franţuzoaicelor. Însă, la modul în care arată jocul CSM-ului, misiunea va fi una foarte grea, în condiţiile în care echipa lui Mayonnade este pe val.

În prima grupă principală totul este sub semnul echilibrului. Între locul 2, ocupat de Esbjerg, şi ultimul loc, ocupat de CSM Bucureşti, este o diferenţă de doar 3 puncte, astfel că, totul se joacă şi “tigroaicele” au şansa să obţină un loc bun la final, în ciuda începutului dezastruos.

CSM, şanse intacte pentru sferturile de finală! Îngrijorător este jocul echipei, nu locul în clasament

CSM Bucureşti mai are de jucat câte două meciuri cu Metz, două cu Vipers Kristiansand şi returul cu Ferencvaros din Sala Polivalentă. Cu 10 puncte rămase în joc, orice este posibil. Însă, CSM Bucureşti trebuie să îşi propună să câştige totul acasă şi să scoată cât mai mult în deplasările dificile de la Metz şi Vipers.

În ciuda înfrângerii dure cu Ferencvaros, şansele CSM-ului de a se califica în sferturi rămân intacte, însă nu locul din clasament ci evoluţia echipei stârneşte multe motive de îngrijorare printre fanii handbalului.

Clasament grupa 1 principală:

Cum ajung CSM București și SCM Râmnicu Vâlcea în grupele principale din EHF Champions League! Calculele se complică pentru tigroaice

SCM Râmnicu Vâlcea a urcat pe loc de sferturi după victoria împotriva lui Krim!

De cealaltă parte, campioana SCM Râmnicu Vâlcea s-a impus la debutul în grupele principale din EHF Champions League. Elevele lui Florentin Pera s-au distrat împotriva lui Krim Ljubljana, scor 31-16. Cu acest succes, SCM a urcat pe locul 4 în grupă, având două puncte, la fel ca şi Krim şi Savehof.

Spre deosebire de prima grupă, este o diferenţă destul de mare între locurile 3 şi 4 din grupa 2 principală. Pe locul 3 este Buducnost cu 6 puncte, iar Vâlcea are 4 puncte mai puţin. Echipa lui Florentin Pera se va lupta cu Savehof şi Krim pentru a rămâne pe ultimul loc calificant în sferturile de finală.

Echipa lui Florentin Pera se luptă cu Savehof şi Krim pentru locul 4

Este greu de crezut că SCM Râmnicu Vâlcea va putea urca până pe locul 3 în grupă, în condiţiile în care a pierdut ambele confruntări cu Buducnost din prima fază, mai ales că diferenţa dintre cele două echipe este destul de mare. În plus, şi Buducnost le are ca adversare pe Savehof şi Krim, confruntări în care echipa din Muntenegru pleacă ca favorită.

Astfel, după victoria clară împotriva lui Krim, SCM Râmnicu Vâlcea se luptă pentru locul de sferturi cu Savehof, iar următorul meci se poate dovedi crucial. Echipa lui Florentin Pera joacă în deplasare, în Suedia şi cu o victorie ia o opţiune serioasă pentru calificare.