Cum au evoluat „tricolorii” lui Contra înaintea debutului în Liga Națiunilor. Cine a impresionat, cine a dezamăgit

03.09.2018 | 00:15
Cum au evoluat tricolorii lui Contra inaintea debutului in Liga Natiunilor Cine a impresionat cine a dezamagit

Cosmin Contra a convocat un lot format din 25 de jucători pentru debutul în Liga Națiunilor. „Tricolorii” vor evolua pe 7 septembrie pe teren propriu cu Muntenegru, iar trei zile mai târziu au parte de un meci infernal în deplasare cu Serbia.

FANATIK.RO te informează cu privire la performanțele bifate de jucătorii naționalei în ultimul weekend înaintea începerii campaniei din Liga Națiunilor. Cine a jucat bine, cine a jucat prost sau cine nu a jucat deloc, poți vedea în continuare.

Ce au făcut portarii

Ciprian Tătărușanu (Nantes) – „Canarii” au câștigat deplasarea de la Strasbourg, dar portarul nostru a încasat două goluri, într-o victorie cu 3-2. Mai mult, Tătărușanu are o parte din vină la primul gol înscris de gazde VIDEO AICI

Costel Pantilimon (Nottingham) – A fost integralist în eșecul suferit de Nottingham la Brentford, scor 1-2. De altfel, Pantilimon a ajuns la trei meciuri consecutive oficiale în care a primit de fiecare dată câte două goluri.

Florin Niță (Sparta Praga) – A evoluat toate cele 90 de minute în victoria 2-0 de pe teren propriu cu Dukla Praga și se laudă cu faptul că a încasat doar patru goluri în șapte etape scurse din acest sezon al primei ligi din Cehia.

Cum s-au descurcat fundașii

Romario Benzar (FCSB) – Nu s-a aflat în lotul pentru meciul cu Botoșani, Nicolae Dică anunțând că l-a menajat pentru duelurile din Liga Națiunilor.

Cristi Manea (CFR Cluj) – A intrat pe teren în minutul 58 al meciului cu Viitorul, la scor de 1-0 în favoarea ardelenilor. Echipa lui Hagi a marcat ulterior două goluri și a câștigat, fără ca Manea să aibă vreo vină însă la aceste goluri. VIDEO AICI

Cristi Săpunaru (Kayserispor) – A fost pe teren într-un meci nebun! Kayseri a câștigat cu 3-2 pe terenul lui Fenerbahce, după ce gazdele au condus cu 1-0 și 2-1. Săpunaru a evoluat în postura de fundaș central. VIDEO AICI

Vlad Chiricheș (Napoli) – A rămas pe banca de rezerve în eșecul 0-3 din deplasare suferit de Napoli cu Sampdoria.

Mihai Bălașa (FCSB) – A rămas pe banca de rezerve în remiza 2-2 cu Botoșani.

Alin Toșca (PAOK) – A rămas pe banca de rezerve în victoria 1-0 obținută în deplasare cu Panionios.

Nicușor Bancu (U Craiova) – A avut o evoluție solidă într-un meci foarte important pentru Craiova, câștigat de olteni cu 3-0 împotriva lui Dinamo. Bancu a oferit o pasă senzațională la primul gol marcat de Mitriță. VIDEO AICI

Ce evoluții au avut mijlocașii

Răzvan Marin (Standard Liege) – Cu el pe teren timp de 90 de minute, Standard a suferit primul eșec din campionat, 1-2 cu Eupen. Răzvan Marin a luat un cartonaș galben spre finalul primei reprize și a fost înlocuit în minutul 90, la puțin timp după ce Eupen a marcat de două ori. VIDEO AICI

Mihai Pintilii (FCSB) – A evoluat 80 de minute în remiza 2-2 cu FC Botoșani, fiind înlocuit de Moruțan. VIDEO AICI

Tudor Băluță (Viitorul) – A fost integralist în victoria 2-1 de la Cluj, având o prestație bună per total. VIDEO AICI

Adrian Stoian (Crotone) – A intrat în minutul 82 al meciului câștigat de echipa sa cu 4-1 pe teren propriu cu Foggia. golul a fost primit cu el pe teren.

Paul Anton (Samara) – A început ca titular partida de pe teren propriu cu Anji, câștigată de Samara cu 1-0. Totuși, cu el pe teren, scorul a fost 0-0, iar golul decisiv a fost marcat la 13 minute distanță de la schimbarea sa chiar de jucătorul care i-a luat locul pe teren.

Alexandru Chipciu (Sparta Praga) – A jucat toate minutele în victoria 2-0 de pe teren propriu cu Sparta Praga, ca fundaș dreapta, fără a se remarca însă cu nimic.

Nicolae Stanciu (Sparta Praga) – A jucat toate minutele în victoria 2-0 de pe teren propriu cu Sparta Praga, ca mijlocaș dreapta, fără a se remarca însă cu nimic.

Dorin Rotariu (AZ Alkmaar) – A intrat pe teren în debutul reprizei a doua a meciului jucat în deplasare de Alkmaar cu Heracles, când scorul era 1-1. S-a terminat 3-2 pentru Heracles. VIDEO AICI

Eric Bicfalvi (Ural) – A fost integralist și a purtat tricoul cu numărul 10 în eșecul 0-4 suferit de Ural în deplasare cu ȚSKA Moscova.

Constantin Budescu (Al Shabab) – A fost integralist și a purtat tricoul cu numărul 10 în victoria 1-0 obținută acasă cu Ittihad, în prima etapă din Arabia Saudită

Alexandru Maxim (Mainz) – A fost titular și a purtat tricoul cu numărul 10 în remiza 1-1 înregistrată de Mainz în deplasare cu Nurnberg. Maxim a fost schimbat în minutul 67.

Alexandru Mitriță (U Craiova) – A fost integralist și a marcat două dintre cele trei goluri reușite de Craiova în victoria 3-0 din derby-ul cu Dinamo. Golurile sale au venit în repriza secundă într-un interval de șase minute. VIDEO AICI

Ce au reușit atacanții

Claudiu Keșeru (Ludogoreț) – A marcat două goluri în partida Ludogoreţ – Dunav Ruse 3-1 din etapa a 7-a în campionatul Bulgariei. VIDEO AICI

George Țucudean (CFR Cluj) – A înscris unicul gol al ardelenilor în eșecul 1-2 de pe teren propriu cu Viitorul. VIDEO AICI

Denis Drăguș (Viitorul) – A fost integralist în victoria cu 2-1 obținută de Viitorul la Cluj, dar nu s-a remarcat în mod deosebit.