Cum au jucat tricolorii lui Mirel Rădoi în meciul România – Ucraina 3-0. Moruțan și Adrian Petre, cele mai mari note!

10.10.2019 | 23:14
Cum au jucat tricolorii lui Mirel Radoi in meciul Romania  Ucraina 30 Morutan si Adrian Petre cele mai mari note

Naționala de tineret a României, antrenată de Mirel Rădoi, a disputat primul meci pe teren propriu în noua campanie de calificare la Euro. De fapt primul meci acasă după istorica semifinală din vară, din Italia, când Germania a pus stop unei formații care visa clar la titlul continental. Contra Ucrainei, care ne-a lăsat acasă acum doi ani tot aici, la Ploiești, tricolorii au făcut o partidă foarte bună, dezlănțuindu-se în ultimul sfert de oră. O victorie clară, 3-0, care stătea în dubiu după ratări importante ale oaspeților când tabela era neschimbată.

• Cota EXCLUSIVĂ Fortuna: 1,48 este cota pentru “2” la meciul Islanda – Franța. Vezi aici toate cotele!

Ce note au primit tricolorii după evoluția din meciul România – Ucraina. Moruțan și Adrian Petre, cei mai buni

Andrei Vlad 5 – după bara Ucrainei din minutul 50, portarul FCSB-ului a avut probleme și în minutul 60, când l-a blocat pe nou-intratul Țitaișvili, dar faza a dus la o ratare rarisimă a oaspeților. Și-a mai luat și un galben pentru tragere de timp în minutele de prelungiri

Radu Boboc 7 – sigur în defensivă, a urcat de câte ori i s-a permis, făcând bandă bună cu Moruțan și Dennis Man. S-a grăbit puțin la șutul din lateral din minutul 70, o centrare pe 6 metri era mai indicată. S-a revanșat în minutul 75, când centrarea sa a fost atinsă magistral de Moruțan pentru golul de 1-0!

andrei chindriș alex pașcanu
Alexandru Pascanu in meciul de fotbal dintre Romania U21 si Ucraina U21, contand pentru Preliminariile Campionatului European 2021, desfasurat pe Stadionul Ilie Oana din Ploiesti, joi 10 octombrie 2019. © FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES

Andrei Chindriș 5 – puternic în duelurile aeriene, dar cu probleme evidente la poziționare și la mingile pe jos. În minutul 21 nu s-a sincronizat cu Velisar și a ieșit cea mai mare ocazie a ucrainenilor în prima repriză. Dificultăți și imediat după pauză, cu Lednev și Rusin, la duelul cu ultimul luând galben și provocând lovitura din care a ieșit bara oaspeților. Bună lovitură de cap în minutul 53, prinsă de portarul advers

Alex Pașcanu 5 – nu se simte în largul lui în acest cuplu cu Chindriș, se vede că sunt abia la început. Oscilează între pasele lungi și driblinguri inutile. Nu mai are siguranța din vară. Depășit ușor în minutul 56, dar am avut noroc că Topalov a luat la țintă banner-ul din peluză

Mihai Velisar 6 – a jucat parcă sub influența loviturii pe care a primit-o de la adversar în minutul 10, când a rămas zeci de secunde pe gazon. Mult prea puține centrări bune în careu, chiar a stat „la cutie” în apărare, pentru că nici Drăguș nu cobora suficient

„Căpitanul” Tudor Băluță oferă liniște, dar lipsa meciurilor în picioare atârnă greu

Răzvan Oaidă 6 – Mirel Rădoi a încercat să joace cu interii „pe invers”, Oaidă în stânga și Moruțan în dreapta. Oaidă are calitate, o arată după pasele lungi pe care le dă (minutul 6, de exemplu), dar nu e marcator. A ratat de două ori față în față cu portarul: în minutul 51, la pasa lui Moruțan, și peste un minut, la șutul respins al lui Drăguș

Tudor Băluță 6 – „căpitanul” are un ritm mai lent decât îl știam de la Euro, dar este explicabil pentru că nu are deloc meciuri în picioare. Oricum, este cel care-și așează colegii în teren, care bagă piciorul, uneori inconștient, la minge, care urcă mereu „liniile”. Șut bun în minutul 22, după o minge întoarsă de Man

Olimpiu Moruțan 8 – omul meciului, cel care a creat pericol de fiecare dată când a pus piciorul pe minge. În prima repriză a inventat o schemă cu Man, apoi a driblat trei adversari și a fost aproape de a scoate un penalty. După pauză, în minutul 51, a creat iar pericol și cu „ajutorul” lui Drăguș, l-a lăsat pe Oaidă singur cu portarul. A marcat în minutul 75, dezlănțuindu-se după gol, eliberând frustrarea trăită pe același stadion acum doi ani. Schimbat la câteva secunde de Rădoi, semn că înlocuirea era deja pe tabela arbitrului înainte ca „Oli” să o bage în ațe

olimpiu moruțan
Olimpiu Morutan in meciul de fotbal dintre Romania U21 si Ucraina U21, contand pentru Preliminariile Campionatului European 2021, desfasurat pe Stadionul Ilie Oana din Ploiesti, joi 10 octombrie 2019. © FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES

Denis Man 6 – în prima repriză a conlucrat excelent cu Moruțan și Boboc, dar trebuie să mai inventeze ceva la capitolul driblinguri. Încep să devină obișnuite mișcările pentru orice adversar care-l studiază puțin. Titular indiscutabil și în noua echipă la care muncește Rădoi

George Ganea 6 – s-a zbătut foarte mult, dar „acvariul” a fost prea mare pentru fiul „Ganezului”. A încercat să fie util și să facă multe culoare, dar contactele fizice nu-l ajută. A ratat un moment important în minutul 18, când a încercat poarta în locul unei pase pentru un coleg

Denis Drăguș  5 – în majoritatea cazurilor a fost egoist. Încearcă preluări pretențioase, are parcă mereu un dribling în plus și perioade când dispare din joc. „Cap” peste în minutul 12, luft peste 20 de minute din afara careului. Decarul a fost primul schimbat de Rădoi

george ganea
Denis Dragus in meciul de fotbal dintre Romania U21 si Ucraina U21, contand pentru Preliminariile Campionatului European 2021, desfasurat pe Stadionul Ilie Oana din Ploiesti, joi 10 octombrie 2019. © FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES

Valentin Mihăilă 7 (intrat în minutul 62 în locul lui Drăguș) – a intrat bine în meci, a adus mai multă liniște pe banda stângă și un plus pe ofensivă, fiind disponibil la efort intens

Darius Olaru 6 (intrat în locul lui Olimpiu Moruțan în minutul 75) – a încercat să țină sus linia de trei mijlocași, jucând în zonă, sigur și fără complicații

Adrian Petre 8 (intrat în locul lui George Ganea în minutul 76) – a făcut în 15 minute „măcel” în defensiva Ucrainei. Dublă pentru „danezul” care în acest moment ar trebui să fie, fără discuție, titularul postului de vârf împins

Marius Marin (intrat în locul lui Man în minutul 84) – „italianul” a luat cartonaș roșu la mai puțin de 60 de secunde de la debutul în naționala României