Cum i-a administrat România o umilinţă Finlandei! Meciul cu nouă goluri care a intrat în istoria tricolorilor. Video

Finlanda este următoarea adversară a României în Liga Naţiunilor. Meciul este programat sâmbătă, de la ora 21:45, iar tricolorii i-au umilit, în trecut, pe nordici.
10.06.2022 | 15:07
Cum ia administrat Romania o umilinta Finlandei Meciul cu noua goluri care a intrat in istoria tricolorilor Video
România s-a distrat cu Finlanda, în 1973, în preliminariile pentru Mondialul din 1974

Naţionala României are amintiri plăcute din meciurile cu Finlanda, selecţionată împotriva căreia are un palmares foarte bun. În cele 11 întâlniri directe, tricolorii au obţinut 8 victorii şi 3 remize, iar un meci a intrat direct în istorie. În urmă cu 49 de ani, nordicii plecau umiliţi de la Bucureşti, în urma partidei din preliminariile pentru Campionatul Mondial din 1974.

România şi-a făcut golaverajul cu Finlanda în speranţa unei calificări miraculoase la CM 1974

Cu o calificare la Mondialul din 1970 şi un sfert de finală la EURO 1972, România privea cu mari speranţe preliminariile pentru CM 1974. Într-o grupă cu Finlanda, Germania de Est şi Albania, duelul pentru primul loc urma să se dea între tricolori şi est-germani. Startul preliminariilor a adus o primă mare surpriză, după ce selecţionata lui Angelo Niculescu a obţinut doar o remiză, la Helsinki, cu Finlanda, în toamna lui 1972.

Un an mai târziu, pe 14 octombrie 1973, România şi-a luat revanşa pentru surpriza de la Helsinki. Pe un “23 August” pe jumătate plin, jucătorii lui Valentin Stănescu, cel care îi luase locul lui Angelo Niculescu, s-au distrat cu finlandezii. La pauză, tabela arăta un sec 5-0, după golurile lui Ion “Liţă” Dumitru, Dumitru Marcu (autor al unei duble), Mircea Sandu şi Florea Dumitrache.

România mai avea nevoie de încă 4 goluri ca să-şi regleze golaverajul, iar acestea au venit în a doua repriză, prin Nicolae Pantea, Dudu Georgescu, Mircea Sandu şi Florea Dumitrache, ultimii doi reuşind să facă, la rândul lor, dubla. După acest succes, care devenea cea mai categorică victorie din istoria naţionalei României, tricolorii puteau ajunge la Mondialul din 1974 dacă Albania obţinea o remiză cu Germania de Est.

Până la urmă, Germania de Est a învins-o pe Albania, scor 4-1, şi a mers la turneul final din 1974. Remiza de la Helsinki a cântărit decisiv în parcursul României din preliminarii, mai ales că nimeni nu se aştepta ca tricolorii să nu obţină acea victorie cu Finlanda.

Echipa României la meciul cu Finlanda din 1973: R. Răducanu – Sătmăreanu, Antonescu, Sameş, Deleanu – I. Dumitru, Dinu – Pantea, M. Sandu, Dumitrache (D. Georgescu 75), Marcu.

Finlanda, la a doua vizită în Giuleşti

Finlanda va fi la a şaptea vizită în România, iar unul dintre meciurile jucate în ţara noastră s-a disputat pe stadionul Rapidului, însă pe vechea arenă. În debutul preliminariilor pentru Mondialul din 2006, tricolorii s-au duelat cu nordicii, pe 18 august 2004.

După o primă repriză ştearsă, în faţa a 18.000 de spectatori, România a dat lovitură după pauză, prin golurile lui Adrian Mutu şi Florentin Petre, acesta din urmă venind în minutul 90. Finlandezii au reuşit să marcheze golul de onoare în al treilea minut din prelungiri, dintr-un penalty acordat cu multă uşurinţă.

Acum, România şi Finlanda se vor întâlni pe noua arenă din Giuleşti, inaugurată în primăvara acestui an. După ce a fost gazda finalei Cupei României, stadionul Rapidului primeşte selecţionata lui Edi Iordănescu pentru partidele cu nordicii şi cu Muntenegru,

Echipa României la meciul cu Finlanda din 2004: Lobonţ – Stoican (Iencs 85), Bărcăuan, Ghionea, Raţ – Fl. Petre, Rădoi, Dică (Şoavă 76), Caramarin (Cernat 46) – Mutu, Dănciulescu.

Cele 11 meciuri directe între România şi Finlanda

• România – Finlanda 3-0 (11.10.1970, prelim. EURO 1972)
  • Finlanda – România 0-4 (22.09.1971, prelim. EURO 1972)
  • Finlanda – România 1-1 (20.09.1972, prelim. CM 1974)
  • România – Finlanda 9-0 (14.10.1973, prelim. CM 1974)
  • Finlanda – România 1-1 (06.06.1985, prelim. CM 1986)
  • România – Finlanda 2-0 (28.08.1985, prelim. CM 1986)
  • România – Finlanda 2-1 (18.08.2004, prelim CM 2006)
  • Finlanda – România 0-1 (08.10.2005, prelim. CM 2006)
  • Finlanda – România 0-2 (14.10.2014, prelim. EURO 2016)
  • România – Finlanda 1-1 (08.10.2015, prelim. EURO 2016)
  • România – Finlanda 2-0 (05.06.2018, amical)

• (P) Cotă EXCLUSIVĂ Fortuna: 1,66 este cota pentru „gazdele câştigă cel puţin o repriză” la meciul România – Finlanda. Vezi aici toate cotele!