La câteva zile de la prezentarea oficială la Universitatea Craiova, Alisson Safira a debutat în tricoul „alb-albastru”. Vârful brazilian venit de la Santa Clara s-a înțeles perfect cu jucătorii „juveților”, a intrat în combinații, însă nu a reușit să marcheze pe stadionul „Ion Oblemenco”.
Santa Clara l-a împrumutat pe Alisson Safira la Universitatea Craiova până la sfârșitul sezonului 2024-2025 din SuperLiga, așa cum FANATIK a anunțat. Gruparea din Bănie are și opțiunea unui transfer definitiv din vară.
Vârful brazilian care vine de la revelația campionatului din Portugalia a și debutat pe stadionul „Ion Oblemenco” în tricoul Universității Craiova. Mirel Rădoi l-a aruncat în luptă pe Alisson Safira încă din primul minut al partidei cu Politehnica Iași.
Alisson Safira s-a luptat cu fundașii de la Poli Iași și a căutat spațiile din defensiva organizată de Vasile Miriuță. Atacantul brazilian a demonstrat și că are o detentă bună, așa cum spunea și Sorin Cârțu la FANATIK SUPERLIGA înaintea debutului la Craiova.
Atacantul a fost aproape să și marcheze la debutul în tricoul Universității Craiova. În minutul 47, Nicușor Bancu l-a văzut perfect pe Alisson Safira, care nu a reușit să-l învingă pe Jesus Fernandez.
Câteva momente mai târziu, brazilianul a recuperat o minge în jumătatea adversă și a declanșat un contraatac periculos. Alisson Safira a fost schimbat în minutul 80. Odată ajuns în zona băncii de rezerve, atacantul i-a îmbrățișat pe membrii staff-ul tehnic și pe ceilalți jucători de la Universitatea Craiova.
La finalul partidei de pe stadionul „Ion Oblemenco”, Sorin Cârțu a comentat prestația lui Alisson Safira. Președintele Universității Craiova regretă că noul atacant din Bănie nu a înscris în poarta celor de la Poli Iași la debut.
„L-am văzut înainte de transfer, dar nu e un jucător pe care l-am recomandat eu. Când transferul era rezolvat am avut curiozitatea să-l văd. Mă așteptam la evoluția lui, am văzut că e un fotbal cu calitate.
Mi-a părut rău că nu a dat gol și Safira, merita și el. E un atacant de calitate, intră în combinații”, spune Sorin Cârțu.
Ștefan Baiaram l-a descris pe noul lui coleg din ofensivă: „E un jucător pe stilul nostru, întră în combinații. Atacă spațiile, ne bucurăm că ne creează și nouă spații și astfel putem să ne desfășurăm mult mai bine”.
Alisson Safira a fost un jucător și pe placul lui Alexandru Cicâldău: „A venit de câteva zile, e un atacant bun. Mi-a plăcut astăzi, sper să marcheze cât mai multe goluri și să ne ajute”.