Cum s-a descurcat Istvan Kovacs în Slovenia – Serbia 1-1, meciul de debut la EURO 2024! Greșeală cu repetiție și final extrem de tensionat

Istvan Kovacs a debutat la EURO 2024 în meciul Slovenia - Serbia, scor 1-1, în etapa a doua din Grupa C de la EURO 2024. Arbitrul român a avut o prestație solidă.
20.06.2024 | 18:04
Cum sa descurcat Istvan Kovacs in Slovenia  Serbia 11 meciul de debut la EURO 2024 Greseala cu repetitie si final extrem de tensionat
Cum s-a descurcat Istvan Kovacs în Slovenia - Serbia la EURO 2024. Foto: colaj Fanatik.

Istvan Kovacs a spart gheața și a bifat primul meci la EURO 2024. UEFA l-a delegat pe cel mai bine cotat arbitru român al momentului la Slovenia – Serbia, scor 1-1, în etapa a doua din Grupa C. „Centralul” român, ajutat de la linii de Vasile Marinescu și Ovidiu Artene, a reușit să-i țină în frâu pe jucătorii celor două formații.

Istvan Kovacs, o singură greșeală în prima repriză din Slovenia – Serbia

Slovenia și Serbia au intrat la egalitate la cabine, scor 0-0. Deși nu au reușit să marcheze, cele două naționale și-au creat numeroase faze de poartă. Mlakar și Sesko pe de o parte, dar și Mitrovic și Vlahovic pe de altă parte au trecut pe lângă deschiderea scorului.

În prima repriză a meciului, Istvan Kovacs a acordat un singur cartonaș galben. „Centralul” român l-a avertizat pentru un fault dur asupra unui adversar pe Filip Mladenovic, fundașul celor de la Panathinaikos.

Singura eroare a lui Istvan Kovacs a fost acordarea eronată a unui aut de poartă. Reluările TV au arătat că „centralul” român trebuia să acorde un corner în favoarea Serbiei, mingea fiind ultima dată atinsă de un fotbalist al Sloveniei. Jucătorii s-au năpustit asupra arbitrului român, care a rămas ferm pe poziții.

Totodată, în minutul 38, Erik Janza a împins un adversar, iar Istvan Kovacs a dictat, fără să stea pe gânduri, fault de la marginea careului pentru naționala Serbiei. Slovenii au protestat, Janza făcându-i semn adversarului să se ridice.

„Cum nu este cartonaș galben? Čerin a făcut un fault puternic asupra lui Lukić, dar nu a existat nicio mustrare publică din partea lui Istvan Kovacs”, au scris jurnaliștii sârbi la adresa unei decizii lui Istvan Kovacs din prima repriză.

Cum s-a descurcat Istvan Kovacs în repriza secundă din Slovenia – Serbia

Serbia a efectuat prima schimbare în startul reprizei secunde. Filip Mladenovic, fundașul avertizat de Istvan Kovacs cu „galben”, a fost înlocuit de selecționer cu Mijat Gacinovic, de la AEK Atena. La scurt timp, arbitrul român l-a avertizat pe Sasa Lukic cu cartonaș galben pentru un fault.

Prima fază controversată a reprizei secunde a venit în minutul 67. Petar Stojanovic, fotbalistul de bandă dreaptă al naționalei Sloveniei, a pătruns în viteză în careu, însă a căzut după un duel cu Strahinja Pavlovic.

Slovenii au cerut imediat lovitură de la 11 metri, însă Istvan Kovacs a lăsat jocul să continue. Mai mult decât atât, „centralul” român i-a adresat câteva cuvinte lui Petar Stojanovic. Cel mai probabil, fotbalistul Sloveniei va fi avertizat la următoarea abatere.

Istvan Kovacs, greșeală cu repetiție în Slovenia – Serbia

În minutul 75, Istvan Kovacs a comis o nouă greșeală. Arbitrul român nu a acordat un corner naționalei Serbiei, deși reluările au arătat că naționala lui Dragan Stojković trebuia să beneficieze de o lovitură de la colț.

Kovacs a dictat repunere din 6 metri pentru Slovenia. În finalul meciului, Istvan Kovacs a acordat cartonașe galbene în stânga și în dreapta. Primul avertizat a fost Erik Janza, care a tras de timp.

Ulterior, Istvan Kovacs l-a avertizat pe Luka Jovic pentru comportament nesportiv. O altă fază controversată a avut loc în minutul 90+4. Un fotbalist din naționala Sloveniei a protejat mingea, în timp ce aceasta se îndrepta către portarul Oblak.

Mijat Gaginovic a încercat să facă pressing și, extrem de nervos, l-a lovit cu cotul în piept pe un adversar. Istvan Kovacs a arătat doar cartonașul galben. Luka Jovic a dat lovitura la ultima fază și i-a interzis Sloveniei șansa de a obține prima victoria din istorie la EURO.

Slovenii au protestat pentru un posibil fault în atac la golul lui Luka Jovic, însă Kovacs a rămas ferm pe poziții, decizia arbitrului român fiind validată din camera VAR.

• 1,70 este cota MAXBET pentru pronosticul „Anglia se califică în semifinalele Euro 2024”

De ce Romina Gingașu a refuzat să ia numele de familie al soțului...
De ce Romina Gingașu a refuzat să ia numele de familie al soțului Piero Ferrari: „Știți ce se întâmpla după?”
ÎPS Teodosie cheamă ploaia, în această seară, pe câmpurile din Constanța. În jumătate...
ÎPS Teodosie cheamă ploaia, în această seară, pe câmpurile din Constanța. În jumătate de județ a fost deja potop
EXCLUSIV Antena 1 l-a “îngropat” în bani pe Ianis Hagi și i-a plătit...
EXCLUSIV Antena 1 l-a “îngropat” în bani pe Ianis Hagi și i-a plătit fotbalistului cea mai mare sumă din istoria televiziunii! . Fiul Regelui s-a îmbogățit peste noapte
Admitere facultate 2024. Cea mai căutată specializare: 25 de candidaţi pe un loc