Cum s-a schimbat pagina din Daily Mail într-un minut pe finalul meciului Ajax-Tottenham

Sorin Dumitrescu
in Sport
09/05/2019, 22:20
Ajax - Tottenham 2-3 în minutul 95 şi finala va fi de Premier League: Liverpool - Tottenham

Daily Mail este unul dintre cele mai prestigioase publicaţii din Regatul Unit al Marii Britanii. Tabloidul are în jur de 1,2 milioane exemplare tiraj zilnic şi este a doua publicaţie ca număr de exemplare după The Sun. Ca orice tabloid care se respectă există multe pagini alocate sportului şi, în special, fotbalului, de departe cel mai urmărit şi mai practicat sport pe teritoriul Regatului. Daily Mail este şi foarte vechi, fondat în 1896, iar după al doilea război mondial au apărut şi versiunea scoţiană şi cea nord-irlandeză.

Cum s-a schimbat pagina din Daily Mail la finalul meciului Ajax-Tottenham

Evident, Daily Mail a urmărit secvenţă cu secvenţă tot ceea ce s-a petrecut marţi şi miercuri în returul semifinalelor Champions League şi la care echipele din Premier League păreau a nu mai avea şanse să ajungă în meciul pentru trofeu. Însă fotbalul a demonstrat încă o dată că atunci când nu renunţi la luptă şi crezi în puterea de a recupera reuşeşti până la final, ceea ce au făcut şi Liverpool şi Tottenham.

Despre meciul de la Amsterdam englezii au scris în timp ce partida era în plină desfăşurare. La 3-0 la general la pauză pentru olandezi nimeni nu îşi mai închipuia ce avea să urmeze. Brazilianul Lucas Moura a egalat în partida de pe Johan Cruyff Arena în numai două minute, dar se ajunsese la al patrulea minut de prelungiri din cele şase arătate de arbitru şi toată lumea credea că aşa va rămâne scorul. Drept urmare titlul de pe pagina cu meciul lui Tottenham era Heart Break, adică inimă frântă. Spurs arătînd multă dăruire, dar zarurile erau aruncate.

Ajax - Tottenham. Aşa arăta pagina din Daily Mail în minutul 94
Ajax – Tottenham. Aşa arăta pagina din Daily Mail în minutul 94

Golul lui Moura a avut efect de explozie

În minutul 95 s-a produs miracolul pentru unii şi drama pentru ceilalţi. Miracolul a avut culoarea verde, echipamentul lui Tottenham, iar drama au trăit-o jucătorii lui Eric ten Hag. Imediat s-a schimbat complet şi mintextul existent şi fototgrafia. În locul pozei cu Lloris zburând zadarnic după minge a apărut fotografia eroului brazilian, care califică în premieră pe Spurs în finala Champions League.

Ajax - Tottenham 2-3 şi aşa s-a schimbat în doar 60 de secunde după golul miracolului lui Spurs
Ajax – Tottenham 2-3 şi aşa s-a schimbat în doar 60 de secunde după golul miracolului lui Spurs

Moura the same, adică Acelaşi Moura şi fotografia noului star pentru fanii lui Tottenham au înlocuit rapid totul şi au dat drumul la sărbătoarea fotbalului englez din toate punctele de vedere. A doua finală sută la sută Premier League e în drum spre Madrid, spre stadionul Wanda Metropolitano, unde se va juca pentru trofeu.