Era Mircea Lucescu a început în forţă pentru naţionala României. „Tricolorii” au câştigat de o manieră entuziasmantă confruntarea din Kosovo, scor 3-0, în cel mai dificil meci al grupei din Liga Naţiunilor, pe hârtie. Apoi, au venit victoriile cu 3-1 şi 2-1 în faţa Lituaniei şi 3-0 cu Cipru.
Deși avea nevoie doar de un rezultat de egalitate cu Kosovo pentru a fi sigură că încheie grupa din Liga Națiunilor pe primul loc, România va primi mai mult ca sigur punctaj maxim din confruntarea de al București, deși aceasta nu a fost decisă pe teren.
Kosovarii au ieșit de pe teren în prelungirile partidei de la București și au refuzat să mai revină pe teren pentru ca jocul să fie reluat. Conform prevederilor UEFA, România ar urma să câștige cu 3-0 la masa verde și să adune astfel cinci succese, respectiv 15 puncte.
Așadar, România va fi cu siguranţă prima formaţie din Liga C eligibilă la baraj, fiind singurii care au maximum de puncte. Macedonia de Nord a ajuns la cota 13, iar Suedia și Irlanda de Nord au câte 10 puncte.
Naţionala României are patru victorii din patru meciuri în Liga Naţiunilor. „Tricolorii” se apropie de barajul pentru Campionatul Mondial odată cu această victorie, în condiţiile în care are un avantaj important la meciurile directe cu Kosovo. A fost 3-0 în tur la Priştina.
Astfel, chiar şi în scenariul unui nedorit eşec cu kosovarii pe teren propriu la unu sau două goluri, „tricolorii” ar fi tot pe primul loc şi ar încheia acolo dacă vor învinge Cipru. Dar este foarte important ca naţionala lui Luce să încerce să încheie cu maximum de puncte.
Contează şi ierarhia între câştigătoarele de grupă din Liga C, iar dacă România va câştiga şi ultimele meciuri, va fi cu siguranţă prima formaţie din Liga C eligibilă la baraj, peste Suedia, Macedonia de Nord sau Irlanda de Nord, ceilalţi lideri de grupă. În acest moment, „tricolorii” sunt singurii cu maximum de puncte.
România trece de Cipru cu 3-0 şi este singura echipă din toate grupele Ligii C cu maximum de puncte. Pentru a avea cât mai multe şanse de a obţine un loc de baraj este crucial nu doar să ne câştigăm grupa, dar să fim primii din Liga C, pentru că locurile se iau în ordinea punctajelor totale între câştigătoarele grupei.
Astfel, egalul dintre Suedia şi Slovacia este în favoarea noastră, iar „tricolorii” rămân singurii cu maximum de puncte din Liga C.
România speră să revină după o pauză de 28 de ani la Campionatul Mondial. Ultima participare a venit în 1998, iar de atunci „tricolorii” au mai prins barajul doar de două ori. Ambele confruntări au fost pierdute: 2-3 la general cu Slovenia (pentru Mondialul din 2002) şi 2-4 la general cu Grecia (pentru Mondialul din 2014).
Mircea Lucescu a început deja campania pentru Campionatul Mondial din 2026. Pentru că Liga Naţiunilor are o portiţă importantă de calificare la barajul pentru Mondiale, iar România este mare favorită să îşi câştige grupa din Liga C.
Campionatul Mondial din 2026 va fi primul cu 48 de echipe la start. Din Europa, numărul naţionalelor care vor participa la turneul final va creşte de la 13 la 16 echipe. Vor fi câştigătoarele celor 12 grupe preliminare plus patru echipe care vin de la baraj.
Barajul va fi format din 16 echipe (12 echipe de pe locul 2 în preliminarii şi patru din Liga Naţiunilor). Toate aceste echipe vor juca patru mini turnee în format semifinală-finală, iar cele patru câştigătoare merg la turneul final alături de învingătoarele din grupele preliminare.
La Mondialul din 2026, numărul echipelor care prind barajul din Liga Naţiunilor cresc de la două la patru. Iar ordinea calificării este în funcţie de clasamentul turneului, cu cele mai bune patru echipe din fiecare Ligă, în ordinea importanţei: A, B, C (unde este şi România) şi D.
Un detaliu crucial care este în favoarea noastră. Vor fi excluse echipele care câştigă sau termină pe doi în preliminarii, pentru că ele vor obţine calificarea la turneul final sau la baraj. Astfel, patru dintre cele mai bune echipe rămase, vor prinde barajul.
Istoria ne arată că cele mai bune patru echipe din Liga A nu au terminat mai jos de locul 2 în preliminariile clasice astfel că locurile de baraj au fost completate de cele din Liga B. Spre deosebire de 2022, sunt patru locuri de baraj, în loc de două şi aproape sigur una sau două echipe din Liga C vor accede acolo.
Liga A:
Liga B (în ordinea punctelor obţinute):
Liga C (în ordinea punctelor obţinute):
Liga D (în ordinea punctelor obţinute), dacă mai e cazul.
Pentru România contează orice punct obţinut în grupa din Liga Naţiunilor. Nu e de ajuns doar să ne câştigăm grupa, ci trebuie să o facem cu un număr cât mai mare de puncte pentru a fi cea mai cea mai bună sau printre cele mai bune câştigătoare de grupă.
Clasamentul se face în funcţie de punctele obţinute, apoi de golaveraj. Cum România a câştigat cu 3-0 meciul cu Kosovo de la Priştina, considerat cel mai dificil, „tricolorii” au o şansă uriaşă de a câştiga grupa, ceilalţi adversari fiind Lituania şi Cipru.
Dar pentru a spera la baraj este esenţial să încheiem cu cât mai multe puncte: 16, poate chiar maximum de 18, care să propulseze naţionala „tricoloră” pe primul loc la general, în Liga C. Astfel, în ordinea priorităţii, vom fi mai sus pentru locurile de baraj.
În scenariul în care România ocupă primul loc din Liga C, ar însemna locul 9 în clasamentul pentru baraj. Asta înseamnă că cinci echipe din Ligile A şi B să obţină calificarea la Mondiale sau la baraj din preliminariile clasice.
În Liga A sunt cele mai bune echipe ale Europei şi e de aşteptat ca toate cele patru semifinaliste să încheie pe unul dintre primele două locuri în preliminariile clasice. Astfel, mai rămâne ca o singură echipă din Liga B să fie la baraj din preliminarii ca România să intre din Liga Naţiunilor la baraj.
Primul loc din Liga C ar oferi o oportunitate excelentă pentru România înaintea preliminariilor clasice. Va fi greu să sperăm la primul loc acolo, în condiţiile în care vom întâlni un cap de serie foarte puternic.
Şi chiar dacă vom fi în a doua urnă la tragerea la sorţi, o clasare bună în Liga Naţiunilor va mai ridica din presiunea obţinerii locului de baraj, ştiind că la finalul preliminariilor vom fi acolo datorită parcursului bun din Liga Naţiunilor.