O mare parte dintre șoferi nu știu cum se circulă, de fapt, cu mașina atunci când e ceață. Acest lucru poate duce la accidente grave. Oamenii legii fac recomandări și explică ce greșeli se fac în trafic atunci când condițiile nu sunt prielnice.
Meteorologii au transmis o informare potrivit căreia ceața va face probleme în mai multe județe din țară, dar și în București. Specialiștii spun că avertizarea de tip Cod galben intră în vigoare la ora 08.00 și va fi valabilă până la ora 11.00.
Ceața va afecta vizibilitatea șoferilor, însă doar pe alocuri sub 200 de metri și izolat sub 50 de metri. Majoritatea drumurilor din județele situate central, în est și în sud-est vor fi afectate, respectiv Alba, Bacău, Botoșani, Brăila, Brașov, Călărași, Cluj, Constanța, Covasna, Dâmbovița, Galați, Giurgiu, Ialomița, Ilfov, Prahova, Teleorman, Tulcea și Vaslui.
Ceața se va observa cu precădere în localități di județele Alba, Cluj, Covasna, Brașov, Brăila, Ialomița, Buzău, Prahova, Călărași, Giurgiu, Ilfov și Dâmbovița. Fenomenul meteo se va simți și în Dobrogea, mai exact în județele Tulcea și Constanța.
Centrul INFOTRAFIC din cadrul Inspectoratului General al Poliției Române a transmis că, până la această oră, nu sunt drumuri naționale sau autostrăzi blocate din cauza ceții sau în urma vreunui accident rutier.
Totuși, pe autostrada A1 ceața va fi prezentă, începând de la kilometrul 36 și până la intrarea în Capitală. Afectată de ceață va fi și autostrada A2 București – Constanța și pe unele porțiuni de pe A3 București – Ploiești și A3 Turda – Gilău. Pe aceste drumuri valorile de trafic sunt reduse, inclusiv pe DN 1 Ploiești – Brașov, unde se circulă cu dificultate și în condiții de ceață.
Pe vreme de ceață, în funcție de condițiile locale, se poate forma ghețuș sau chiciură pe carosabil. În acest context, polițiștii vin cu o serie de recomandări pentru șoferii care nu știu exact cum se circulă când e ceață.
„Recomandăm conducătorilor auto să circule cu viteză redusă în condițiile în care vizibilitatea este diminuată din cauza ceții, să se asigure bine înainte de fiecare manevră, să evite depășirile riscante, să folosească sistemele de iluminare – semnalizare și de climatizare – dezaburire, pentru a vedea și pentru a putea fi observați în trafic și să mărească distanța de siguranță între autovehicule, adoptând o conduită preventivă pe tot parcursul traseului!
Pe timp de ceață, pe lângă aceste recomandări, în ceea ce privește circulația pe autostrăzi, trebuie respectate și alte reguli specifice: nu opriți pe benzile de circulație și pe banda de urgență, în cazul unei pene sau defecțiuni tehnice, porniți luminile de avarie, echipați-vă cu vesta reflectorizantă, scoateți pasagerii din autovehicul în afara părții carosabile și amplasați triunghiurile reflectorizante, unul după celălalt, la distanțe mai mari”, sunt sfaturile oferite de oamenii legii.