S-a stabilit cum va arăta buletinul de vot pentru al doilea tur de scrutin al alegerilor prezidențiale din 8 decembrie. Sub această formă, românii din țară, dar și din străinătate, vor avea posibilitatea de a alege următorul președinte.
Biroul Electoral Central a stabilit, luni seară, machetele buletinelor de vot pentru turul al doilea. Românii din țară și din străinătate vor primi buletinele sub această formă.
Potrivit BEC, primul pe buletin va fi candidatul independent Călin Georgescu, urmat de Elena Lasconi, președinta USR, pe poziția a doua. Cei doi au fost trecuți în funcție de numărul de voturi primit în primul tur din 24 noiembrie.
În același timp, BEC a verificat fiecare detaliu de pe aceste buletine. S-au asigurat de faptul că semnele electorale, denumirea partidului, dar și numele și prenumele candidaților sunt scrise corect.
„Biroul Electoral Central pentru alegerea Preşedintelui României din anul 2024 (BEC) informează că, la data de 2 decembrie a.c., au fost stabilite machetele buletinelor de vot care vor fi utilizate în secţiile de votare din ţară şi din străinătate la al doilea tur de scrutin al alegerilor pentru Preşedintele României din anul 2024.
Totodată, s-a constatat că semnele electorale, denumirea formațiunii politice care susține unul dintre candidați, precum și prenumele și numele candidaților sunt corect imprimate și vizibile, iar ordinea de înscriere a candidaților este cea rezultată în urma ierarhizării acestora în funcție de numărul voturilor valabil exprimate obținute la primul tur de scrutin, astfel cum este prevăzut și în Comunicatul de presă al Curții Constituționale a României din data de 2 decembrie 2024”, a transmis, luni seară, BEC, într-un comunicat de presă.
Curtea Constituțională a respins contestația lui Cristian Terheș, privind fraudarea primului tur al alegerilor prezidențiale. De asemenea, s-a validat rezultatul primului tur din data de 24 noiembrie.
„Judecătorii constituţionali au hotărât cu unanimitate de voturi respingerea, ca neîntemeiată, a contestației candidatului Terheş Cristian Vasile.
Totodată, Curtea a hotărât în unanimitate confirmarea şi validarea alegerilor pentru funcţia de preşedinte al României din primul tur de scrutin, din data de 24 noiembrie”, a declarat Marian Enache, preşedintele CCR.