Nadal, a 11-a finală la Roland Garros! Cine va încerca să-l oprească

Ionuţ Cataramă
în Tenis
08/06/2018, 19:39
Nadal, a 11-a finală la Roland Garros! Cine va încerca să-l oprească GALERIE FOTO
Nadal, a 11-a finală la Roland Garros. Victorie lejeră cu Del Potro

UPDATE: ora 19:15 Nadal este în a 11-a finală la Roland Garros, după 6-2 în ultimul set. Del Potro a avut ceva şanse doar în primul set, după care totul a fost un antrenament cu public pentru Nadal.

UPDATE: ora 18:45 Al doilea set a fost un monolog Rafael Nadal. Spaniolul a câştigat categoric cu scorul de 6-1 şi mai are nevoie de un singur set pentru a 11-a finală la Openul francez

UPDATE: ora 18:00 S-a încheiat primul set, unul foarte disputat, în care a fost realizat un singur break, Rafael Nadal la scorul de 5-4. Spaniolul şi-a adjudecat primul act cu 6-4.

UPDATE: ora 16:55 Fenomenul Rafa Nadal îl întâlneşte în a doua semifinală pe argentinianul Juan Martin Del Potro. Nadal are deja zece succese la Roland Garros şi este acum în drumul către cel de-al unsprezecelea.

Dominic Thiem l-a învins în trei seturi pe Cecchinato, scor 7-5, 7-6, 6-1, calificându-se astfel în finala masculină de la Roland Garros 2018. La 24 de ani, austriacul se află în fața primei sale finale de Mare Șlem din carieră.

Marco Cecchinato, marea surpriză a ediției din acest an de la French Open, s-a ținut tare în primele două seturi, pe care le-a pierdut la mare luptă. Mai mult, în tie-break-ul celui de-al doilea set a avut trei mingi pentru a egala scorul pe tabelă, însă nu le-a fructificat, iar Thiem s-a impus cu 12-10. Italianul a cedat complet lupta în cel de-al treilea set, pierdut foarte clar.

Tot vineri, Simona Halep a susținut un antrenament dur înaintea finalei pe care o va disputa sâmbătă cu Sloane Stephens.

Thiem l-a învins în trei seturi pe Cecchinato

Venit de nicăieri, Cecchinato a depășit toate așteptările la acest turneu și eliminând trei capi de serie: pe Pablo Carreno Busta, pe David Goffin și, mai ales, pe Novak Djokovic. De cealaltă parte, Thiem, un jucător redutabil în circuitul ATP deja de trei ani, a avut parte de doi adversari tari: Kei Nishikori în optimi și Alexander Zverev în sferturi. Victoria cu Zverev, cap de serie numărul 2, a venit de asemenea în minimum de seturi

Thiem s-a oprit în semifinale la precedentele două ediții ale Roland Garros, turneu de Mare Șlem la care a realizat cele mai bune performanțe din carieră. Austriacul a disputat 16 finale în circuitul ATP, iar zece dintre ele le-a câștigat.

Pentru accederea în ultimul act, acesta va încasa un cec în valoare de 1,2 milioane de euro și se va lupta pentru trofeu cu învingătorul meciului dintre Rafael Nadal și Juan Martin Del Potro.