CUPA FA LIVE / Pantilimon, ELIMINAT! Arsenal, victorie clară cu Middlesbrough. Vezi echipele calificate

UPDATE / Arsenal îşi asigură prezenţa în sfeturile de finală ale Cupei Angliei după o victorie clară, 2-0 împotriva lui Middlesbrogh, goluri marcate de Giroud în minutele 27 şi 29....
15.02.2015 | 19:50
CUPA FA LIVE  Pantilimon ELIMINAT Arsenal victorie clara cu Middlesbrough Vezi echipele calificate

UPDATE / Arsenal îşi asigură prezenţa în sfeturile de finală ale Cupei Angliei după o victorie clară, 2-0 împotriva lui Middlesbrogh, goluri marcate de Giroud în minutele 27 şi 29. Cunoaştem 7 din 8 echipe calificate în sfeturi:  Aston Villa, Bradford, Liverpool, Reading, Blackburn, West Brom şi Arsenal.

Ultimul meci din faza optimilor va avea loc luni şi se va juca între Preston North End şi Manchester United. Partida va avea loc de la ora 21:45.

UPDATE / Costel Pantilimon a fost eliminat din Cupa Angliei, după ce Sunderland a fost învinsă de Bradford, scor 0-2. Românul nu a jucat, fiind folosit în campionat.

Astfel, se ştiu primele 6 echipe calificate în sferturile de finală: Aston Villa, Bradford, Liverpool, Reading, Blackburn şi West Brom.

UPDATE / La ora 18:00 începe duelul dintre Arsenal şi Middlesbrough.

Echipele de start:

a

UPDATE / Costel Pantilimon va începe meciul pe banca de rezerve.

1111111111

UPDATE / Astăzi avem meciul românului Costel Pantilimon la Bradbord, dar şi meciul Arsenal – Middlesbrough.

Arsenal – Middlesbrough

* „Tunarii” nu mai au nici o şansă la titlu, aşa că vor face tot posibilul să îşi apere trofeul cîştigat anul trecut, Cupa FA, mai ales că „forţele” Angliei au fost eliminate în tururile precedente
* De[i scorul a fost strîns, 3-2, elevii lui Arsene Wenger au trecut lejer în şaisprezecimile de finală de divizionara secundă Brighton, chiar pe terenul acesteia
* Middlesbrough a oferit una dintre surprizele rundei precedente, reuşind să se impună cu 2-0, în deplasare, în faţa campioanei din Premier League, Manchester City
* Formaţia din Championship trece printr-o formă excelentă, fiind una dintre favoritele la promovare în prima ligă
* Rezultatele lui Middlesbrough în 2015 sînt incredibile: 6 victorii şi un egal!
* Nici Arsenal nu stă prea rău din acest punct de vedere, reuşind să cîştige 5 dintre cele 7 partide disputate în acest an
* Ultima întîlnire directă dintre cele două echipe a avut loc în aprilie 2014, cînd „tunarii” s-au impus cu 2-0 pe teren propriu, în Premier League
* Mai mult, statistica este şi ea de partea londonezilor, Arsenal pierzînd doar 5 dintre cele 56 de dueluri disputate „acasă”!
* Ultimul succes al celor de la Middlesbrough în „directe” datează din 2001!
* Cel mai probabil vom avea parte de un meci cu multe goluri, în urma căruia londonezii se vor califica în sferturile de finală
* 2,05 este cota pentru „1 şi peste 2,5 goluri”

UPDATE / Duminică şi luni se vor disputa ultimele 4 optimi de finală ale competiţiei. Meciurile de duminică:
dumi

Luni:

man

UPDATE / Liverpool se califică cu emoţii în sferturile de finală după ce a obţinut un succes cu 2-1 pe terenul lui Crystal Palace, reuşind să revină de la 0-1. Golurile „cormoranilor” au fost marcate de Sturridge şi Llalana. Alături de Liverpool, s-au calificat în sferturi West Brom, Blackburn şi Reading.

fa

UPDATE / West Bromwich Albion s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei Angliei, după ce a învins, sâmbătă, pe teren propriu, cu scorul de 4-0, echipa West Ham, în optimile competiţiei.

Golurile au fost marcate de Brown Ideye (20), (57), James Morrison (42) şi Saido Berahino (72).

********************************************************************************************************

Sîmbătă,duminică şi luni se dispută meciurile din optimile de finală ale Cupei FA, unde avem parte de cîteva meciuri interesante. Cel mai tare duel al zilei de sîmbătă este Crystal Palace – Liverpool.

Crystal Palace – Liverpool, ora 19:30

Cele două echipe stau cu gîndul mai mult la campionat, unde Crystal Palace se chinuie să nu retrogradare şi Liverpool să prindă cupele europene.

Londonezii au ajuns aici în mare parte „datorită” lui Florin Gardoş, care a greşit la două dintre golurile primite de formaţia sa, Southampton, pe teren propriu, în înfrîngerea cu 2-3 din turul precedent. Liverpool a avut nevoie de o rejucare cu Bolton, pe care a cîştigat-o la una dintre ultimele faze, după un gol reuşit de Coutinho. Forma celor de la Crystal Palace ne face să aşteptăm un meci echilibrat, mai ales că londonezii au pierdut un singur meci în acest an, cu Everton, scor 0-1. Nici „cormoranii” nu stau prea rău din acest punct de vedere, cu o singură înfrîngere în 2015, cu Chelsea, în Cupa Ligii. Aşadar, este foarte greu de pronosticat o cîştigătoare, însă putem miza pe goluri.