Video. Neymar duce PSG în semifinalele Cupei Ligii. Show total la Rennes – Toulouse

Se cunosc semifinalistele în Cupa Ligii Franţei. Câştigătoarea ultimelor patru ediţii, PSG, se află din nou în cursa pentru trofeu, după ce s-a impus la Amiens cu 2-0.
11.01.2018 | 09:21
Video. Neymar duce PSG în semifinalele Cupei Ligii. Show total la Rennes - Toulouse

Cupa Ligii Franţei şi-a desemnat semifinalistele, care se vor întâlni pe 31 ianuarie într-o singură manşă. Atunci se vor afla faţă în faţă Rennes cu PSG şi Montpellier cu AS Monaco. Se întrevede o finală care ar repeta-o pe cea din ediţia precedentă, Monaco – PSG. Anul trecut parizienii au făcut show cu 4-1, dar monegascii au sacrificat ambele cupe, băgând multe rezerve, pentru a păstra titularii în vederea câştigării titlului, ceea ce s-a şi întâmplat.

PSG e echipa care a pus monopol pe Cupa Ligii, adjudecându-şi ultimele patru ediţii şi sunt mari şanse să o bifeze şi pe cea de-a cincea. Parizienii au jucat pe terenul lui Amiens şi s-au impus cu 2-0 la capătul unui meci pe care l-au controlat autoritar, dar au ratat mult, inclusiv expediind de două ori mingea în bară. Mai mult, portarul gazdelor, Gurtner, a văzut roşu în minutul 34, pentru atacul la rupere asupra lui Mbappe, comis puţin în afara careului.

Primul gol a venit după pauză, Neymar fiind oprit prin fault în careu. Tot brazilianul a executat lovitura şi a deschis scorul. L-a majorat Rabiot, cu o lovitură de cap la care mingea a lovit mai întâi bara şi a trecut apoi de linia porţii. La PSG marele absent, ca şi în ultimul meci de campionat, s-a numit Edinson Cavani, atacantul uruguayan având probleme medicale.

PSG a luat ultimele patru ediţii ale Cupei Ligii Franţei

În celălalte două sferturi Montpellier s-a impus la Angers cu 1-0 şi în cel mai spectaculos meci al acestei faze Rennes s-a impus acasă, cu 4-2, în faţa celor de la Toulouse. Meciul a avut de toate, un autogol al oaspeţilor, avans de 2-0 pentru Rennes şi apoi egalare, două goluri ale desprinderii în ultimele cinci minute. Cupa Ligii este importantă în Franţa, deoarece învingătoarea, dacă nu este echipa campioană sau o formaţie clasată pe loc de Champions League, accede în Europa League.Click pe meci în aplicaţia de mai jos pentru detaliile complete: echipe de start, comentariul live, statistici, clasament în timp real! Click pe MECIURILE ZILEI pentru a vedea toate jocurile de azi

După meci brazilianul Neymar a declarat că doreşte să câştige sezonul acesta toate trofeele cu PSG atât în Franţa cât şi în Europa şi că se va vedea dacă actuala sa echipă poate emite pretenţii pentru Champions League în dubla manşă cu Real Madrid, din optimi. Dacă vor trece de deţinătoarea ultimelor două ediţii ale Champions League atunci PSG va putea fi considerată o favorită la câştigarea trofeului.