Cupa României, optimi de finală, rezultate live. Care sunt cele 8 echipe calificate în sferturi

Cupa României optimi de finală rezultate live

Partidele din optimile de finală ale Cupei României au loc între 30 octombrie şi 1 noiembrie, iar Astra Giurgiu, Sepsi OSK Sf. Gheorghe, CFR Cluj, AFC Hermannstadt, U Craiova, FC Viitorul, AFK Csikszereda şi Dunărea Călăraşi sunt cele 8 echipe calificate în sferturile de finală ale Cupei României. Toate rezultatele sunt afișate live, așa că rămâi pe FANATIK.RO pentru fi la curent cu tot ce se întâmplă în această fază a competiției. Vezi toate detaliile partidei accesând aplicaţia de mai jos: echipele de start, comentariul LIVE TEXT minut cu minut, marcatorii etc.

Update. Iată toate rezultatele din optimile de finală ale Cupei României:

• U Cluj – ASTRA GIURGIU 3-4 (Abrudan 2′, Taub 5′, 8′ / Llullaku 13′, 75′, Cordoş autogol 24′, Sepsi autogol 99′)
  • CS Mioveni – SEPSI OSK SFÂNTU GHEORGHE 0-5 (Prosser 4′, F. Ştefan 13′, Simonovski 25′, Nouvier 45′, A. Rus 64′)
  • Gaz Metan – CFR CLUJ 0-1 (Țucudean 64′)
  • AFC HERMANNSTADT – FC Voluntari 3-0 (Nkololo 38′, Petrescu 51′-pen, Alves 90+1′)
  • Turris-Oltul Turnu Măgurele – U CRAIOVA 1948 CS 1-4 (Fotescu 33’ / Dankor 49, Bancu 51′, Burlacu 79′, Cicâldău 88′)
  • CSM Politehnica Iași – FC VIITORUL CONSTANŢA 2-2 (Sanoh 55′, Frăsinescu 75’ / Hagi 15′, Mățan 39′), 3-5 la loviturile de departajare
  • AFK CSIKSZEREDA – Dinamo 3-3 ( Majzik 48, Magyari 52, Berde 114/ Nistor 54, 60, Neicuţescu 110), 6-5 la loviturile de departajare
  • DUNĂREA CĂLĂRAŞI – FCSB 2-1 (Şeroni 48. Dobrosavlevici 81/ Dumitru 83)

Update. Vezi aici meciul dintre Dunărea Călăraşi şi FCSB!

Update. Vezi aici meciul dintre Csikszereda şi Dinamo Bucureşti!

Update. Vezi aici meciul dintre Gaz Metan şi CFR Cluj!

Update. Finalul partidei dintre U Cluj şi Astra, scor 3-4, după cele două reprize de prelungiri. Formaţia antrenată de Gigi Mulţescu se califică în sferturile de finală ale Cupei Românei.

Min. 120. Final!

Min. 120+1. Gol anulat pentru Astra, după ce Valentin Gheorghe a fost surprins în ofsaid.

Min. 99. Incomodat de Florin Bejan, Sepsi a trimis în propria poartă. VIDEO

Min. 97. Goga trimite puternic la colţu scurt, dar portarul Astrei intervine şi îndepărtează pericolul.

Min. 94. Cordoş îl încurcă pe Buş, iar balonul a ieşit în afara terenului.

Min. 90+2. Timpul regulamentar s-a terminat! S-a ajuns la cele două reprize de prelungiri.

Min. 88. Abrudan este eliminat pentru cumul de cartonaşe galbene.

Min. 75. Llullak primeşte bine în careu şi trimite balonul în poarta celor de la U Cluj cu o lovitură de cap. VIDEO

Min. 24. Cordoş înscrie în propria poartă, după ce a deviat un şut trimis de Llullaku. VIDEO

Min. 13. Llullaku execută lovitura de la 11 metri şi reduce diferenţa. VIDEO

Min. 11. Abrudan loveşte balonul cu mâna, iar arbitrul arată punctul de la 11 metri. VIDEO

Min. 8. Goga profită de o greşeală din apărarea Astrei, iar Taub reuşeşte “dubla”. VIDEO

Min. 5. Carol Taub primeşte bine în careul Astrei şi îl învinge pe portarul giurgiuvenilor. VIDEO

Min. 2. Octavian Abrudan a deschis scorul cu o lovitură din interiorul careului. VIDEO

Update. A început meciul.

Update. Echipele de start pentru U Cluj – Astra:

U Cluj: Bozoancă – Coman, Abrudan, Cordoș, Sepsi – Giurgiu, Florescu – Goba, Taub, Gavra – Coman
Rezerve: Albuț, Hațiegan, Dumitrescu, Berci, Ursu, Hordouan, Ene
Antrenor: Mircea Cojocaru

Astra: Lazar – Butean, Bejan, Cestor, Radunovici – Begue, Biceanu, N. Roșu, Llulaku – Alibec, Zoua
Antrenor: Gigi Mulțescu

Update. Sepsi s-a impus pe terenul celor de la Mioveni, scor 5-0, iar echipa lui Eugen Neagoe s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei României. De la ora 19.00 începe U Cluj – Astra Giurgiu!

Min 90. Final!

Min. 65. Adrian Rus înscrie cu exteriorul. VIDEO

Min. 45. Nouvier trimite un şut puternic din afara careului şi îl învinge pe Sima. VIDEO

Min. 26. Marko Simonovski profită de o respingere greşită a lui Sima şi a înscris! VIDEO

Min. 13. Florin Ştefan înscrie din faţa porţii, după centrarea inspirată a lui Prosser. VIDEO

Min. 3. Prosser deschide scorul din lovitură liberă. Acesta a trimis pe jos, pe sub zidul format de jucătorii lui Mioveni. VIDEO

UPDATE, ora 16.30. A început partida.

UPDATE. CS Mioveni şi Sepsi se întâlnesc în optimile Cupei României de la ora 16:30. Iulian Dima a fost delegat la acest duel, urmând să fie asistat la cele două linii de Bogdan Velicu şi Marius Marchidanu.

Echipele de start:
CS Mioveni: Sima – Kilyen, Celea, Burnea, Alexe – Lazăr, Mîrzeanu, Coșereanu, Năstăsie – Popescu, Balint
Sepsi: Bela – Drăghici, Rus, Ursu, Ștefan – Karnitski, Vașvari – Prosser, Dodoi, Nouvier – Simonovski

Update, ora 00:30. FC Viitorul Constanţa este a treia echipa calificată în sferturile de finală ale Cupei României, după ce gruparea lui Gică Hagi s-a impus la penalty-uri. Meciul s-a terminat 2-2, iar cele două echipe nu au reuşit să înscrie în prelungiri. La penalty-uri, formația lui Gică Hagi a câştigat cu 5-3

• 0-1 – Ianis Hagi a înscris

Min. 120. S-a ajuns la loviturile de la 11 metri.

Min. 117. Rus a primit cartonaşul galben.

Min. 106. A început repriza a doua de prelungiri.

Min. 105. S-a terminat prima repriză de prelungiri.

Min. 96. A ieşit Mladen şi a intrat Houri.

Min. 95. Voduţ a driblat portarul, dar nu a putut înscrie.

Min. 91. A intrat Bădic şi a ieşit Sanoh.

Min. 91. A început prima repriză de prelungiri.

Min. 90. Partida din Copou a intrat în prelungiri. Urmează două reprize a câte 15 minute.

Min. 75. Frăsinescu a înscris cu o lovitură de cap din fază fixă. VIDEO

Min. 73. Andrei Cristea a fost eliminat după ce l-a înjurat pe arbitrul Marcel Bîrsan. Atacantul lui FC Poli a avut o reacţie nervoasă în momentul în care a cerut lovitură de la 11 metri! VIDEO

Min. 55. Zaharia îi pasează bine lui Enoh, acesta trimite spre poarta lui FC Viitorul, dar Buzbuchi a respins în faţă. Balonul a ajuns la Sanoh, ar acesta l-a învins pe goalkeeperul fostei campioane a României. VIDEO

Min. 45. Enoh a înscris în poarta lui Buzbuchi, dar golul a fost anulat pentru poziţie de ofsaid. VIDEO

Min. 39. Alex Măţan înscrie după ce a trimis din forfecă, din apropiere, după ce Rusu a respins în faţă şutul trimis de Ciobanu. VIDEO

Min. 14. Ianis Hagi execută lovitura de la 11 metri în dreapta portarului şi deschide scorul în Copou. VIDEO

Min. 13. Sin îl faultează pe Ianis Hagi în careu şi arbitrul arată punctul de la 11 metri. VIDEO

Update, ora 21.45. A început meciul din Copou.

UPDATE 21.35 / Ultimul meci din optimile Cupei României al zilei de marți, 30 octombrie, este Poli Iași – Viitorul Constanța. Au fost anunțate echipele de start:

Poli Iași (4-2-3-1): Rusu – Rus, Mihalache, Frăsinescu, Sin – Qaka, Cioinac – Sanoh, Petre, Zaharia – Enoh

Rezerve: Cobrea, Bădiu, Mihăescu, A. Cristea, Panțîru, Platini, N’Dongala

Antrenor: Flavius Stoican

Viitorul Constanța (4-3-3): Buzbuchi – Mladen, Luchin, Ghiță, de Nooijer – Ciobanu, Iacob, Achim – I. Hagi, Voduț, Mățan

Rezerve: Cojocaru, Casap, Dima, Natkho, Boboc, Houri, Lima

Antrenor: Gică Hagi

Update, ORA 18.25. Aici poţi vedea meciul Turris Oltul Turnu Măgurele – Universitatea Craiova! Trupa lui Devis Mangia s-a impus cu 4-1 şi este a doua echipă calificată în sferturile de finală ale Cupei României.

Update, ora 18.20. Hermannstadt a învins-o pe Voluntari, scor 3-0, iar gazdele s-au calificat în sferturile de finală ale Cupei României.

Min. 90+1. Kuca Alves înscrie pe finalul partidei. VIDEO

Min. 51. Petrescu măreşte avantajul pentru gazde din penalty. VIDEO

Min. 38. N’Kololo a profitat de o respingere greşită a lui Moldovan, iar fotbalistul echipei Hermannstadt a deschis scorul din interiorul careului.  VIDEO

UPDATE. A început meciul dintre Hermannstadt  şi Voluntari.

UPDATE, ora 16.00. Echipele de start pentru Hermannstadt – Voluntari:

Hermannstadt (3-3-3-1):Niga – Pârvulescu, Mijuskovic, Dandea – Company, Antonov, Tătar – P. Petrescu, Nkololo, Dumitriu – Blănaru;
Rezerve: Căbuz – Stoica, Herghelegiu, Rusu, Tsoumou, Alves Kuca, Pedro Da Silva;
Antrenor: Vasile Miriuță

Voluntari (4-2-3-1):Moldovan – Hodorogea, Balauru, Armaș, Bucurică – Răuță, Căpățână – Ciucur, Tudorie, I. Gheorghe – Kabasele;
Rezerve: Petrariu – Zgrablic, Buliga, Belahmeur, Gazde, Malfleury, Laidouni
Antrenor: Dinu Todoran

UPDATE. Primul meci din optilie Cupei României are loc pe Stadionul Trans-Sil din Târgu Mureş, acolo unde AFC Hermannstadt, finalistă în sezonul trecut, va primi vizita celor de la FC Voluntari. Partida are loc de la ora 16:30 şi va fi arbitrată de o brigadă condusă de la centru de Ionuţ Coza, care îi va avea alături pe asistenţii Gero Szabo şi Adrian Popescu.

Popa Sergiu a fost desemnat arbitru de rezervă, iar observatori de joc vor fi Marian Salomir şi Felix Grigore.

În această fază a Cupei României au ajuns 12 echipe din Liga 1 Betano, două formații din Liga 2 și două echipe din Liga 3. Marile suprize ale acestui sezon sunt Turris Oltul Turnu Măgurele, care a trecut anterior de Rapid București, și AFK Csikszereda, care a eliminat formația ACS Energeticianul.

Program și rezultate LIVE din Cupa României, optimi de finală

Întâlnirile din optimile de finală ale Cupei României vor putea fi urmărite la posturile de televiziune Digi Sport 1, Telekom Sport 1, Look Sport și Look Plus, iar pe FANATIK.RO veți putea urmări live video golurile și cele mai interesante faze. În caz de egalitate după 90 de minute de joc, se trece la prelungiri şi, după caz, la executarea loviturilor de departajare.

Dragoș Nedelcu și Alexandru Munteanu în duel pentru balon la meciul FCSB - Dunărea Călărași din Liga 1 Betano
Dragoș Nedelcu și Alexandru Munteanu în duel pentru balon la meciul FCSB – Dunărea Călărași din Liga 1 Betano

Optimile de finală vor începe marți cu meciul dintre formațiile de Liga 1 Betano, AFC Hermannstadt și FC Voluntari, și se va încheia joi tot cu un duel al unor echipe din prima ligă, Dunărea Călărași și FCSB. Deținătoarea trofeului, Universitatea Craiova, se va deplasa marți pe terenul modestei formații Turris Oltul Turnu Măgurele. Alte două meciuri interesante între echipe din Liga 1 Betano sunt  Poli Iași – FC Viitorul și Gaz Metan Mediaș – CFR Cluj. Programul complet al meciurilor din optimile de finală ale Cupei României este următorul: