Un cutremur s-a produs în România, sâmbătă, 2 august, fiind cel mai puternic seism din ultimele săptămâni. Unde a fost resimțit și ce arată primele date transmise de Institutul Național de Cercetare-Dezvoltare pentru Fizica Pământului (INCDFP)?
Cutremurul a fost raportat la ora 11:42:23 (ora locală a României), în zona seismică Vrancea. Potrivit INFP, magnitudinea a fost de 3.7, la adâncimea de 115.4 km.
Inițial, a fost raportată o magnitudine de 3.6, însă datele au fost revizuite ulterior. „În ziua de 02 August 2025 la ora 11:42:23 (ora locală a României) s-a produs în ZONA SEISMICA VRANCEA, BUZAU un cutremur slab cu magnitudinea ml 3.7, la adâncimea de 115.4km”, a transmis INFP.
Conform specialiștilor INFP, seismul a avut loc în apropiere de următoarele localități: la 56 km sud-est de Sfântu-Gheorghe, 59 km vest de Focșani, 62 km nord-vest de Buzău, 64 km est de Brașov și 82 km nord-est de Ploiești.
La scurt timp după producerea acestui cutremur, o altă mișcare tectonică a fost raportată în Serbia, la granița cu România. Mai exact, la ora 12:28 a avut loc un seism slab cu magnitudinea de 3.1, la adâncimea de 18.6 km.
„Cutremurul s-a produs în apropierea următoarelor oraşe: 41km V de Timisoara, 47km NE de Zrenjanin, 68km SV de Arad, 70km SE de Szeged, 86km NE de Novi Sad, 88km SE de Subotica, 97km N de Pancevo”, arată INFP.
Vineri, 1 august, la ora 22:19, un alt seism s-a înregistrat în Oltenia, Gorj. Vorbim de un cutremur slab, magnitudinea fiind de 2.1, la adâncimea de 16.6 kilometri, conform datelor oficiale.
În iulie 2025, în România au avut loc 19 seisme, iar magnitudinile au fost între 2.1 și 3.7. Cele mai puternice cutremure din acest an au fost înregistrate în Buzău și Vrancea. Primul s-a produs pe 13 februarie 2025, având magnitudinea de 4.4. Al doilea, cu aceeași magnitudine, s-a înregistrat pe 11 mai, în Vrancea.