Dan Nistor, reacţie furioasă la adresa lui Papură. Ce l-a nemulţumit pe fotbalist

Gabriel Esanu
în Universitatea Craiova
19/01/2021, 00:05
Dan Nistor a dat pasa decisivă la golul Craiovei şi a reacţionat furios după ce a fost schimbat de Papură / SPORT PICTURES

Universitatea Craiova a înregistrat a patra remiză consecutivă, 1-1 la Giurgiu, contra Astrei. Aflat sub mare presiune, Corneliu Papură a intrat în conflict cu una dintre vedetele echipei, Dan Nistor. Mijlocaşul a fost schimbat în minutul 83, cu Mihai Căptăţînă, şi a avut o reacţie foarte nervoasă.

Mihai Nistor a vociferat la ieşirea de pe teren şi şi-a aruncat mânuşile în momentul în care s-a apropiat de bancă. Iar apoi a refuzat haina care i-a fost oferită de unul dintre membrii din staff. Corneliu Papură, suspendat, a văzut din tribună toată această scenă. – VIDEO CU REACȚIA LUI NISTOR

Nistor este cel care a oferit pasa decisivă pentru Cicâldău la reuşita Craiovei de la ultima fază a primei reprize. A plecat de la limita ofsaidului şi a întors la marginea careului, unde Cicâldău s-a descurcat excelent şi a marcat cu un şut plasat.

Dan Nistor nu a marcat niciun gol în acest sezon pentru Craiova. A fost scos şi în finalul partidei cu Sepsi

Dan Nistor are un sezon dezamăgitor la Craiova. Nu a reuşit să marcheze niciun gol în cele 17 partide disputate în Liga 1. A ajuns la trei pase decisive, după ce a contribuit şi la golul lui Cicâldău de la Giurgiu. Nistor a fost schimbat şi în partida cu Sepsi, prima din 2021. A ieşit atunci în minutul 81, tot pentru a fi introdus Căpăţână.

Corneliu Papură a făcut schimbări destul de surprinzătoare pe parcursul partidei de la Giurgiu. Primul sacrificat a fost Câmpanu, care i-a lăsat locul lui Bărbuţ. Au mai ieşit Ofosu şi Mamut pentru a le face loc lui Ivan şi Baiaram.

Jucătorii introduşi pe parcurs de Corneliu Papură nu au reuşit să aducă un plus în ofensiva oltenilor. Universitatea Craiova şi-a creat foarte puţine ocazii de a marca pe parcursul reprizei secunde.

Corneliu Papură este sub mare presiune la Craiova, fiind contestat în special de fanii olteni. Rezultatele au lipsit în ultima perioadă, dar antrenorul păstrează susţinerea patronului Mihai Rotaru.

Universitatea Craiova a fost condusă la Giurgiu după golul marcat de Sousa, în minutul 16, după o lovitură liberă executată excelent de Budescu. Gazdele au ratat o ocazie uriaşă de a face 2-0, chiar înainte ca oltenii să restabilească egalitatea prin Cicâldău.

Universitatea Craiova are 34 de puncte după 17 partide disputate în Liga 1. Este la trei puncte în spatele rivalelor din lupta pentru titlu, CFR Cluj şi FCSB. Ilfovenii nu şi-au jucat partida din această rundă şi vor înfrunta marţi pe Viitorul.

• (P) Cota BETANO pentru U Craiova – Viitorul: 1,87 este cota pentru “ambele marchează”. Vezi aici toate cotele!