În cadrul conferinței de presă organizate de CFR Cluj cu ocazia reunirii lotului, Dan Petrescu (57 de ani) a analizat politica de transferuri a ardelenilor și a dezvăluit cine ia deciziile când vine vorba despre ofertele sosite pe adresa clubului pentru jucătorii importanți din lot.
Antrenorul vicecampioanei a afirmat că patronul Neluțu Varga ia toate deciziile când vine vorba despre transferurile de la CFR Cluj. În această vară, clujenii sunt „asaltați” de oferte pentru Louis Munteanu, care ar putea să plece în schimbul unei sume importante. „Nu avem astfel de convorbiri, cu siguranță.
Știți cum e, anul trecut… Asta am spus anul trecut, când au plecat patru jucători, cei mai importanți, care au dat goluri, fără ca eu să știu… Normal, interesele clubului sunt interesele clubului și trebuie să le accept.
Nu vorbim de Munteanu, să plece sau să nu plece. Patronul decide, nu eu, asta e clar, el decide tot, asta este realitatea în momentul de față”, a afirmat Dan Petrescu.
În această perioadă, atacantul CFR-ului se află în Slovacia, unde participă la Campionatul European alături de echipa națională U21. La meciul de debut, contra Italiei, Louis Munteanu a avut ocazia să egaleze dintr-o lovitură de la 11 metri, dar execuția sa a fost respinsă de portarul advers, iar „tricolorii” au cedat cu 0-1.
Dan Petrescu a ratat la rândul său un penalty la un turneu final, în sferturile Cupei Mondiale din 1994, contra Suediei. „L-am judecat prea aspru după penalty-ul ratat. Eu am ratat un penalty, știu cum e. Am vorbit cu Louis după meci. Iar o să mă certe lumea.
Pentru mine personal, a jucat excelent. Și la CFR, când îmi plăcea cum juca, îi spuneam. Dar dacă juca rău și dădea gol îi spuneam ‘Vezi că ai jucat rău, chiar dacă ai dat gol’. A jucat foarte bine, și-a făcut datoria. Eu sper în continuare să țină capul sus și Doamne ajută să dea un gol sau două cu Spania și să câștigăm.
Mai ales pentru el mi-aș dori acest rezultat. Pentru că a făcut un sezon excelent. Nici eu nu mă așteptam, sincer, să dea atâtea goluri și să aibă un astfel de impact pozitiv la echipă”, a transmis tehnicianul.