Dan Petrescu, a doua victorie în China! Cosmin Olăroiu, doar remiză

Traian Terzian
in Fotbal international
18/08/2018, 17:54
Dan Petrescu, a doua victorie în China! Cosmin Olăroiu, doar remiză GALERIE FOTO
Antrenorul Dan Petrescu a obținut a doua victorie de la sosirea sa în China, echipa Guizhou Hengfeng învingând, pe teren propriu, cu scorul de 3-1, formația Shandong Luneng

Antrenorul Dan Petrescu a obținut a doua victorie de la sosirea sa în China, echipa Guizhou Hengfeng învingând, duminică, pe teren propriu, cu scorul de 3-1, formația Shandong Luneng, ocupanta locului secund, într-un meci din etapa a 19-a. Cu toate acestea, fostul campion al României cu CFR Cluj a rămas pe ultimul loc în clasament.

Guizhou Hengfeng a făcut o primă repriză excelentă și a intrat la vestiare cu un avans de două goluri, după reușitele lui Zheng Kamui 13 și Han Pengfei 41. Imediat în startul reprizei secunde, formația tehnicianului român s-a desprins decisiv prin reușita gambianului Bubacarr Trawally.

Dan Petrescu, a rămas pe ultimul loc și după a doua victorie în China

Cea de-a doua victorie a lui Dan Petrescu în China a fost umbrită puțin de golul primit în finalul întâlnirii de la italianul Graziano Pelle. De remarcat este faptul că apărarea celor de la Guizhou Hengfeng, cu francezul Kevin Boli printre titulari, a rezistat excelent în fața unei formații de top din China.

Într-un alt meci din etapa a 19-a a campionatului chinez, echipa Jiangsu Suning, pregătită de Cosmin Olăroiu, a terminat la egalitate, în deplasare, scor 1-1, cu formația Tianjin Teda, antrenată de germanul Uli Stieleke și la care evoluează nigerianul John Obi Mikel. Jiangsu Suning a deschis scorul prin marea vedetă Eder. Italianul născut în Brazilia a punctat în minutul 19, dar gazdele au reușit egalarea până în pauză prin Guo Hao.

Deşi a câştigat după trei înfrângeri la rând, Guizhou Hengfeng nu părăseşte ultima poziţie în clasament. Formaţia lui Dan Petrescu este pe locul 16, cu 11 puncte, la cinci puncte de Chingqing Lifan, ocupanta locului 14, ultimul care asigură menţinerea în prima ligă chineză.

Cosmin Olăroiu se menține pe locul 5 în China cu Jiangsu Suning

Deși are susținerea necondiționată a șefei Xiaoting Wen, nu toţi oamenii din club îi oferă credit românului. Mai ales că acesta propune la noua echipă un stil ultra-defensiv, care nu este foarte bine tolerat de suporteri. Xiaoting Wen este directorul executiv al celor de la Guizhou Hengfeng şi cea care a garantat pentru român, iar în urmă cu câteva zile, a simţit nevoia să iasă public după umilinţa suferită de Dan Petrescu în etapa trecută, când a pierdut cu 4-0, şi să dea asigurări că se vor face eforturi deosebite ca Guizhou Hengfeng să nu retrogradeze.

Jiangsu Suning se menţine pe locul 5, cu 30 de puncte. În fruntea clasamentului, Shanghai SIPG şi Beijing Guoan au câte 39 de puncte, fiind departajate de golaveraj. Shandong Luneng a coborât pe locul 3, cu 38 de puncte, după înfrângerea de sâmbătă.

În etapa cu numărul 20 din campionatul Chinei, Guizhou Hengfeng va juca, vineri, 24 august, de la ora 14:35, pe terenul formației Tianjin Quanjian, în timp ce Jiangsu Suning va primi vizita echipei Guangzhou R&F, într-o partidă care va avea loc duminică, de la ora 14:35.