Dan Petrescu, dezamăgit de remiza cu Sevilla: „Sunt foarte supărat, nu țin minte o paradă a lui Arlauskis” + critici pentru fundași: „A fost o greșeală în lanț”. VIDEO

20.02.2020 | 22:25
Dan Petrescu dezamagit de remiza cu Sevilla Sunt foarte suparat nu tin minte o parada a lui Arlauskis  critici pentru fundasi A fost o greseala in lant VIDEO

CFR Cluj a remizat, 1-1, cu Sevilla în prima manșă a șaisprezecimilor Europa League, și, chiar dacă spaniolii au pornit din postura de favoriți, Dan Petrescu nu s-a ferit să își arate dezamăgirea provocată de rezultat. Tehnicianul campioanei acuză modul în care fundașii CFR-ului au gestionat faza golului egalizator, venit în minutul 82.

Dan Petrescu, dezamăgit de CFR – Sevilla 1-1

Dan Petrescu consideră că rezultatul de egalitate înregistrat între CFR Cluj și Sevilla nu reflectă realitatea de pe gazonul stadionului„Dr. Constantin Rădulescu”, andaluzii neavând nicio ocazie clară de a marca, iar golul lui Youssef En Nesyri, care a stabilit scorul final, fiind reușit după o greșeală în lanț a fundașilor.

Băieții au dat totul, au încercat să se auto-depășească. Prima repriză a fost echilibrată, am avut și noi acțiuni periculoase, ei au jucat cu trei fundași centrali, cu Gudelj un fel de libero. După pauză am început extraordinar, am dat gol meritat, dar după, din păcate, băieții au cedat puțin fizic, s-au retras.

Am revăzut și eu golul, nu înțeleg de ce au făcut acel pas înainte, e o greșeală în lanț și sunt foarte supărat, pentru că lucrăm astfel de faze la antrenament. Îmi pare rău pentru fani, pentru jucători, meritau această victorie. Nu țin minte o ocazie clară a lor, nu țin minte o paradă a lui Arlauskis, sunt foarte supărat din cauza acestui rezultat.

Este frustrant să iei un astfel de gol, și pe final de meci, sunt supărat. Chiar dacă băteam, șanse mai mari de calificare tot Sevilla avea, ei dau 20.000.000 pe un jucător, noi dăm 50.000 de lei. Ce jucători au avut pe bancă, Banega, Munir, fost la Barcelona”, a declarat Dan Petrescu la finalul meciului cu Sevilla.

Posted by Fanatik.ro on Thursday, February 20, 2020

„Când am fost cu Unirea Urziceni la Sevilla nu am ajuns la poartă”

Dan Petrescu consideră că formația lui Julen Lopetegui este favorită pentru calificare, înaintea returului de joia viitoare, reamintind de partida jucată cu Unirea Urziceni pe „Ramon Sanchez Pizjuan”, încheiată 2-0.

Indiferent de rezultatul de astăzi ei erau favoriți, țin minte meciul când am fost acolo cu Unirea Urziceni nici nu am reușit să ajungem la poartă. Avem și un meci foarte greu în campionat, este clar că vor fi foarte schimbări pentru jocul cu Universitatea Craiova.

De doi ani repet același lucru: îmi doresc 10 jucători pe banca de rezerve și VAR. Cu VAR aveam 10-15 puncte în față în campionat. Azi am avut VAR, am avut penalty, îmi doresc foarte mult să vină în România”, susține Petrescu.

După remiza cu Sevilla, pentru CFR Cluj urmează meciul cu Universitatea Craiova, de sâmbătă, în ultima etapă a sezonului regular din Liga 1, și returul din șaisprezecimile Europa League, programat pe 27 fabruarie, de la ora 22:00, pe „Ramon Sanchez Pizjuan”.