Dan Petrescu, dezamăgit după eliminarea din Champions League: „Portarul a fost eroul lor”. Obiectiv măreț: „Putem ajunge în sferturile Europa League!”

Alin Miu
in CFR Cluj
29/08/2019, 00:49

CFR Cluj a ratat prezența în grupele Ligii Campionilor, fiind învinsă și la retur cu 0-1 de Slavia Praga, în play-off. Dan Petrescu e de părere că echipa sa merita să ajungă în grupele Champions League, chiar dacă a pierdut la zero ambele meciuri împotriva campioanei Cehiei.

Dan Petrescu, dezamăgit după eliminarea din Champions League

Jocul bun din meciurile cu Slavia îl determină pe Dan Petrescu să ia în calcul o calificare în primăvara europeană, prin Europa League, acolo unde CFR va face parte din grupe. Petrescu crede că jucătorii săi au greșit la gol în mod colectiv.

„Am jucat împotriva unei echipe foarte bune, foarte puternice, neînvinse în acest sezon. Per total avem niște regrete. Dacă s-ar fi terminat 0-0 sau 1-1 meciul tur, ar fi jucat și ei cu mai multă frică acum. Prima repriză a fost egală, portarul a fost eroul lor în ambele meciuri. Jucătorii mei au dat totul. Această echipă merita să fie în grupele Champions League. Am luat gol pe o greșeală în apărare. Mă gândeam că întoarcem și la 0-1. Am executat însă fazele fixe foarte rău, ca niciodată. Am fost surprins când l-am văzut pe Boril atât de liber înainte de gol. Nu a fost vina lui Mureșan, partea dreaptă a fost complet liberă.

Am făcut o campanie fantastică, echipa merită felicitări. Slavia va face puncte multe în grupe. Noi avem obiectiv acum calificarea în primăvara europeană, indiferent de ce grupă vom avea. Avem șanse mari să mergem în primăvară. Am făcut miracole nefiind cap de serie. Acest grup merita să joace în grupele Champions League. George nu a fost în plenitudinea forțelor. Nu am putut să-l risc. Rămâne de văzut ce va face în continuare. Aveam mai mare nevoie de el în astfel de meciuri” – a spus Dan Petrescu la TV Digi Sport

„Dacă jucăm la fel, putem ajunge până unde a ajuns Slavia, în sferturi. Cine merge la tragerea la sorți de vineri, sper să aducă ceva mai bine. Nu voiam să picăm cu niciunul dintre adversarii avuți până acum. Sper să avem o echipă de top, dar să ne calificăm” – a spus Dan Petrescu ulterior la conferința de presă. Îți place NOUL FANATIK.RO? Citește AICI ȘTIREA MOMENTULUI!