Dan Petrescu, gest nesportiv în CFR Cluj – Slavia Praga 0-1! Ce a spus “Bursucul” după meci. VIDEO

Marian Popovici
in Champions League
21/08/2019, 09:00
Dan Petrescu, gest nesportiv în CFR Cluj - Slavia Praga 0-1! Ce a spus Bursucul după meci. VIDEO

CFR Cluj a pierdut manșa tur din play-off-ul Champions League împotriva Slaviei Praga. Clujenii au cedat cu 0-1 după ce Masopust a marcat cu un șut de la 20 de metri. Una dintre imaginile serii de la Cluj a fost oferită de Dan Petrescu. Antrnorul clujenilor a încercat să tragă de tricou un fotbalist de la Slavia Praga pentru a-l întârzia să repună mingea în joc, dar apoi s-a răzgândit.

Dan Petrescu, gest nesportiv în CFR Cluj – Slavia Praga 0-1! “Dacă riscam, aș fi fost avertizat”

În minutul 35, la o fază de joc în care mingea a ieșit în afara terenului, jucătorul celor de la Slavia Praga, Peter Olayinka, s-a grăbit să repună mingea în joc. În momentul în care nigerianul a vrut să bată aut, Dan Petrescu s-a îndreptat spre el și a încercat să îl tragă de tricou.

“Bursucul” s-a răzgândit în ultima clipă și nigerianul a bătut aut fără să fie deranjat de antrenorul lui CFR Cluj. Dacă l-ar fi împiedicat pe Olayinka să repună mingea în joc, Dan Petrescu risca să fie trimis în tribună și suspendat pentru meciul retur.

Totuși, imaginile au fost transmise în direct la TV și gestul nu a scăpat neobservat. După meci, Dan Petrescu a vorbit și despre faza respectivă: “Dacă riscam, acum aș fi fost avertizat. Nu am fost și asta e”, a fost reacția scurtă a lui Petrescu.

VEZI VIDEO FAZA AICI

Clujenii mai cred în calificare: “S-a jucat doar prima repriză”

Ciprian Deac a spus că deocamdată calificarea nu este jucată și clujenii vor încerca să revină în returul programat la Praga: “Suntem supărați, dar e normal. Nimic nu este pierdut. Am arătat că putem reveni în orice condiții. Suntem o echipă care știm să revenim. Azi s-a jucat o primă repriză, iar în Cehia se va juca a doua repriză. Nu am fost agresivi. Ei au fost primii la minge, au alergat mai mult. În a doua repriză am pus presiune pe ei, am avut ocazii, am avut penalty. Am încercat să facem pressing sus, să marcăm, dar Slavia e o echipă puternică. Nu întâmplător a ajuns departe anul trecut în Champions League. Vom da totul la meciul retur și o să facem tot posibilul să ne calificăm”.

Dan Petrescu, gest nesportiv în CFR Cluj – Slavia Praga 0-1! Ce a spus Bursucul după meci. VIDEO

Returul dintre CFR Cluj și Slavia Praga se va disputa miercuri, de la ora 22:00. Ardelenii au nevoie de o victorie la un gol diferență în meciul de pe Sinobo Stadium. Dacă CFR Cluj va fi eliminată de Slavia, va evolua în grupele Europa League.

Îți place NOUL FANATIK.RO? Citește AICI ȘTIREA MOMENTULUI!