Darius Olaru, ca Nicolae Dică în coșmarul cu “Boro”! Pierdere grea pentru FCSB în returul cu Viking

Darius Olaru a avut o evoluţie modestă în meciul FCSB - Viking 1-2. În prelungiri, Olaru a luat un cartonaş galben şi va rata meciul retur. Acest incident i-a adus aminte lui Nicolae Dică de coşmarul cu "Boro".
19.08.2022 | 12:50
Darius Olaru ca Nicolae Dica in cosmarul cu Boro Pierdere grea pentru FCSB in returul cu Viking
Nicolae Dică şi Darius Olaru. Sursa: colaj Fanatik

FCSB a pierdut meciul tur cu Viking, din play-off-ul Conference League, scor 1-2. “Roş-albaştrii” au dominat autoritar tot meciul, însă au ratat o mulţime de ocazii. De cealaltă parte, nordicii au marcat la singurele ocazii avute.

Darius Olaru, ca Nicolae Dică în coșmarul cu “Boro”!

Darius Olaru a avut o seară de coşmar pe Arena Naţională. A avut o parte de vină la ambele reuşite ale lui Viking, iar în prelungiri a luat un cartonaş galben pentru proteste, sinonim cu suspendarea în meciul retur de la Stavanger.

Nicolae Dică a răbufnit la adresa mijlocaşului după meci, spunând că va fi amendat pentru gestul stupid din prelungiri, când a luat un cartonaş galben gratuit: „Nu e OK ce a făcut Olaru. Va plăti pentru gestul ăsta. Nu știu dacă se dădeau amenzi înainte, dar acum se vor da”, a spus Dică la finalul meciului.

Antrenorul celor de la FCSB a fost protagonistul unui gest asemănător, pe vremea când era jucător. Iar întâmplarea este cu atât mai tristă cu cât era în, probabil, cel mai important meci jucat de o echipă de club românească în acest secol.

Nicolae Dică a văzut cartonaşul galben în meciul cu Middlesbrough! Era suspendat pentru finală

În returul din semifinalele Cupei UEFA dintre Middlesbrough – FCSB, din 2006, Nicolae Dică a luat uşor un cartonaş galben în minutul 68, care îl suspenda pentru o eventuală finală. Scorul era 2-2, iar FCSB era cu un pas în finală la acel scor, englezii având nevoie de două goluri pentru a se califica.

Lui Dică nu i-a venit să creadă că a văzut cartonaşul galben şi acel moment i-a afectat şi evoluţia de pe teren. Middlesbrough a reuşit să întoarcă scorul prin golurile lui Riggott (73) şi Maccarone (89) şi s-a calificat in extremis în finala Cupei UEFA.

VEZI VIDEO:

Darius Olaru, amendă de 5000 de euro!

Păstrând proporţiile, Darius Olaru, unul dintre cei mai importanţi jucători de la FCSB, va lipsi din returul crucial cu Viking, din Conference League. Iar Gigi Becali a anunţat că îl va costa scump acest cartonaş galben:

“Am vorbit cu Dică şi a zis că vrea să îi dea 5000 de euro. Daca dai o amendă de asta înţelege toată echipa. Oricum nu avea dreptate. Ianis a făcut un fault aiurea. De ce faci fault în minutul 95? Şi era de galben. De ce să iei tu galben ca să nu joci? O să fie amendat”, a spus Gigi Becali.

Darius Olaru a văzut al treilea cartonaş galben în această campanie europeană în minutul 90+5 al meciului cu Viking. Ianis Stoica a fost avertizat după un fault la mijlocul terenului, moment în care Olaru a protestat vehement în faţa arbitrului şi a fost avertizat.