Darren Cahill a evidențiat elementele care i-au adus Simonei Halep victoria la Dubai: „Puterea și caracterul tău au strălucit”

23.02.2020 | 10:52
Darren Cahill a evidentiat elementele care iau adus Simonei Halep victoria la Dubai Puterea si caracterul tau au stralucit

Simona Halep a câștigat trofeul la Dubai, după o finală tranșată în trei seturi cu Elena Rybakina. După meci, Darren Cahill, care nu a mers în Emiratele Arabe Unite, i-a transmis un mesaj de felicitare Simonei, în care a evidențiat forța și mentalitatea sportivie.

Reacția lui Darren Cahill după victoria Simonei de la Dubai

Darren Cahill nu a mers cu Simona Halep la Dubai, staff-ul sportivei fiind compus din antrenorul Artemon Apostu-Efremov și kinetoterapeutul Cosmin Diaconeasa.

După finala cu Elena Rybakina, câștigată de Simona, 3-6, 6-3, 7-6 (5), Darren Cahill a transmis, pe Twitter, un mesaj de felicitare pentru sportivă, în care a evidențiat forța fizică și mentală arătate în partida cu jucătoarea din Kazahstan, dar și contribuția staff-ului prezent la Dubai, Artemon Apostu-Efremov reușind să o calmeze pe Halep în momentele dificile din turneu.

Bravo, Simo! Ai luptat extraordinar toată săptămâna, împotriva unor jucătoare puternice.

Puterea și caracterul tău au strălucit. O săptămână excelentă de coaching din partea lui Arti și a lui Cosmin. Ați făcut o treabă bună, băieți”, a transmis Darren Cahill.

Trei meciuri din patru, câștigate în decisiv

Simona Halep a avut o misiune dificilă în fiecare partidă de la Dubai, semifinala cu Jennifer Brady fiind singura partida câștigată în minimum de seturi.

În optimi, Halep a pierdut primul set cu Ons Jaber, dar a reușit să riposteze în următoarele două și să obțină victoria în tiebreak-ul setului decisiv.

Sferturile de finală ale competiției de la Dubai i-au adus-o în fața pe Aryna Sabalenka, sportivă care a început perfect meciul și și-a adjudecat primul set după ce a cedat un singur game. Din nou, ca în partida cu Jabeur, Simona a avut forța să revină, reușind să câștigele următoarele două seturi cu același scor, 6-2.

În penultimul act, Simona a avut o misiune ceva mai facilă în fața lui Jennifer Brady, de care a trecut în minimum de seturi, 6-2, 6-0, dar finala cu Elena Rybakina a oferit din nou un meci maraton, pe care Halep a reușit să îl câștige în tiebreak-ul setului decisiv, 3-6, 6-3, 7-6 (5).