Alexandru Năstase
in Simona Halep
10/01/2019, 10:08
Darren Cahill, după tragerea la sorţi de la Australian Open: “Simona Halep va avea un meci dur” GALERIE FOTO
Darren Cahill consideră că Halep a avut ghinion la tragerea la sorți pentru Australian Open

Fostul antrenor al Simonei Halep, Darren Cahill nu a fost prea încântat după tragerea la sorţi de la Australian Open. Liderul mondial a întâlnit un adversar puternic. Simona Halep va juca în primul tur cu jucătoarea din Estonia, Kaia Kanepi. De altfel, cele două s-au întâlnit ultima oară tot la un turneu de Grand Slam. N-a ieșit prea bine atunci pentru cea mai bună jucătoare de tenis a lumii.

„Kaia Kanepi este o adversară dificilă. Poate să bată pe oricine. A jucat foarte bine la US Open şi a învins-o pe Simona. Va fi un meci dur pentru Halep, dar poate face faţă presiunii. Dar va fi un meci uriaş”, a declarat Darren Cahill imediat după tragerea la sorți pentru Asutralian Open.

Îți place NOUL FANATIK.RO? Citește AICI ȘTIREA MOMENTULUI din sport!

Darren Cahill, după tragerea la sorţi de la Australian Open Cahill și Halep
Darren Cahill nu o mai antrenează pe Simona Halep de la finalul anului 2018

Darren Cahill, după tragerea la sorţi de la Australian Open

Kaia Kanepi a eliminat-o pe Simona Halep încă din primul tur de la US Open. O oră și 17 minute a reușit să stea pe teren liderul mondial într-o confruntare care aproape că nu a avut istoric. Kanepi s-a impus în luna august a anului trecut în două seturi, scor 6-2, 6-4. A aplicat o tactică enervantă pentru româncă și a lovit la risc toate mingile. De altfel, Halep a părut debusolată de stilul estonei care a luat primul set al întâlnirii după numai 28 de minute.

Kanepi a continuat la fel și în actul secund și a făcut două breakuri care aproape că au închis meciul. Târziu și-a revenit Halep și a înțeles cum trebuie să joace meciul contra estonei. A egalat la 4, dar și-a pierdut din nou serviciul și Kanepi s-a calificat în turul 2 eliminând liderul mondial din circuitul WTA. Simona Halep a intrat în istorie după acest meci devenind primul cap de serie numărul 1 care pierde în runda 1 la US Open.