David Popovici a scris istorie la Mondialele de la Budapesta! A realizat o performanţă unică în ultimii 49 de ani

David Popovici a câştigat medalia de aur şi la proba de 100 de metri liber, la două zile după succesul de la 200 de metri liber. Sportivul de 17 ani a intrat în istoria Campionatelor Mondiale de nataţie.
22.06.2022 | 20:25
David Popovici a scris istorie la Mondialele de la Budapesta A realizat o performanta unica in ultimii 49 de ani
Moment istoric pentru David Popovici la Campionatele Mondiale de nataţie de la Budapesta

David Popovici scrie istorie pentru nataţia mondială la 17 ani, după ce a câştigat medaliile de aur la 100 şi 200 de metri liber. Sportivul de la CS Dinamo a reuşit o performanţă unică în ultimii 49 de ani, una pe care a mai realizat-o un singur înotător în istorie.

Cum a intrat David Popovici în istoria Campionatelor Mondiale de nataţie. A egalat recordul din 1973

De-a lungul celor 19 ediţii ale Campionatelor Mondiale de nataţie, doar doi înotători au reuşit să câştige medalia de aur la probele de 100 şi 200 de metri liber. Primul a fost Jim Montgomery, la chiar prima ediţie a competiţie, în 1973. Apoi, timp de 49 de ani, nimeni nu a mai reuşit să atingă această performanţă.

La Budapesta, la ediţia a 19-a, David Popovici a făcut dubla la 100 şi 200 de metri liber, la prima sa participare la Campionatele Mondiale de nataţie la seniori. La ambele probe, înotătorul de 17 ani a reuşit să stabilească recorduri mondiale pentru juniori, iar specialiştii prevăd deja că va doborî şi bornele de la seniori.

Performanţa atinsă de David Popovici nu a fost reuşită de nume grele din nataţia mondială. Vorbim de legendarii Ian Thorpe, Michael Phelps, Ryan Lochte sau Caeleb Dressel, toţi multipli campioni olimpici.

David Popovici a intrat în Top 10 timpi all-time la probele unde a câştigat aurul

Pe lângă performanţa uriaşă de a câştiga două medalii de aur, David Popovici a intrat şi în Top 10 timpi all-time la probele de 100 şi 200 de metri liber. Iar un lucru este sigur, sportivul de 17 ani are tot timpul din lume să corecteze recordurile mondiale.

La 200 de metri liber, David Popovici a înregistrat un timp de 1:43.21, în finală, şi ocupă locul 4 în Top 10 all-time. Românul este depăşit doar de Paul Biedermann, deţinătorul recordului mondial al probei, Michael Phelps şi Yannick Agnel.

În semifinala de la 100 de metri liber, David Popovici a terminat cursa în 47.13 secunde şi a pătruns în Top 10 all-time. Acum, sportivul de la CS Dinamo ocupă locul 9 în acest clasament, condus de César Cielo, cu 46.91 secunde, recordul mondial al probei.

Nataţia din România a avut un singur record mondial

Dacă va doborî un record mondial, David Popovici va deveni al doilea sportiv din România care reuşeşte această performanţă în nataţie. În 1986, Tamara Costache a corectat de patru ori recordul mondial la proba de 50 de metri liber.

Pe 16 iulie 1986, la Bucureşti, Tamara Costache a doborât recordul deţinut Dara Torres, după ce a înotat în 25.50 secunde. În aceeaşi zi, românca a corectat performanţa şi a coborât ştacheta la 25.34 secunde.

Două săptămâni mai târziu, pe 1 august 1986, Tamara Costache a corectat din nou recordul mondial, la Jocurile Balcanice, când a înotat în 25.31 secunde. La Madrid, pe 23 august 1986, a câştigat medalia de aur la Campionatele Mondiale, cu 25.28 secunde, record care a rămas în picioare până pe 11 aprilie 1988, când a fost doborât de Yang Wenyi (China).