David Popovici, aur în proba de 200 m liber la Campionatele Europene de la Belgrad! Românul a condus cursa de la un capăt la altul

David Popovici a câștigat medalia de aur în finala probei de 200 m liber la Campionatele Europene de la Belgrad. Cursă excepțională pentru înotătorul român.
21.06.2024 | 19:43
David Popovici aur in proba de 200 m liber la Campionatele Europene de la Belgrad Romanul a condus cursa de la un capat la altul
David Popovici a câștigat medalia de aur în finala probei de 200 m liber la Europenele de înot de la Belgrad. Foto: hepta.ro.

David Popovici a reușit o nouă performanță incredibilă la Campionatele Europene de înot de la Belgrad. Sportivul legitimat la CS Dinamo a cucerit medalia de aur în proba de 200 m liber cu timpul de 1:43.13. David Popovici este și proaspăt campion european în proba de 100 m liber.

UPDATE: David Popovici, aur în finală la 200 m liber la Campionatele Europene de înot de la Belgrad

David Popovici a cucerit medalia de aur în proba de 200 m liber la Campionatele Europene de înot de la Belgrad. Sportivul legitimat la CS Dinamo a oprit cronometrul la 1:43.13. Astfel, David Popovici și-a apărat medalia cucerită în urmă cu doi ani la Roma.

Sportivul român în vârstă de 19 ani a ajuns la 4 titluri europene cucerite în carieră. David Popovici a întors primul la 50 metri și nu a cedat inițiativa până la finalul cursei. Mai mult decât atât, David Popovici a terminat la mare distanță de Danas Rapsys (Lituania), 1:45,65 și Antonio Djakovic (Serbia), 1:46,32.

David Popovici, cel mai bun timp și calificare „en-fanfare” în finală la 200m liber la Campionatele Europene de la Belgrad. Când are loc duelul pentru medalie

David Popovici face senzație la Campionatele Europene de înot de la Belgrad, chiar înaintea Jocurilor Olimpice de la Paris. „Rechinul” a acces în ultimul act în proba de 200 m liber cu timpul de 1:46,15, cel mai bun din semifinale.

A fost prima cursă a sesiunii de după-amiază a lui David Popovici, care va reveni în bazin pentru finala la ștafetă. În finala de vineri, 21 iunie, David Popovici va concura pe culoarul 4, de la ora 19:36.

Sportivul în vârstă de 19 ani a întors primul atât la 50 de metri, cât și la 100 de metri. David Popovici s-a calificat pentru a doua oară în finala probei la 200 m liber în bazin de 50 de metri, după performanța de la Roma 2022.

David Popovici a câștigat proba de 200 m liber la Roma 2022

Cealaltă semifinală la proba de 200 m liber a fost câștigată de Velimir Stjepanovic în 1:47,12. Înotătorul sârb a fost urmat de elvețianul Antonio Djakovic, 1:47,31. În urmă cu aproximativ 2 ani, David Popovici cucerea medalia de aur la 200 m liber, reușind să stabilească recordul competiției.

David Popovici obținea timpul de 1,42,97, al treilea timp din istorie în proba de 200 m liber, dar primul realizat fără costum din poliuretan. Legendarii Paul Biedermann (1:42;00) și Michael Phelps (1:42,97) sunt pe primele două locuri în această ierarhie.

Înotătorul român s-a calificat în semifinale la 200 m liber cu timpul 1:46,15 în prima cursă a sesiunii de după-amiază. David Popovici este însoțit la Belgrad de antrenorul Adrian Rădulescu și kinetoterapeutul Dragoș Luscan.

Alături de Patrick Dinu, Richard Szilagyi și Mihai Gergely, David Popovici a obținut calificarea în finala de ștafetă 4×100 metri liber. Echipa României a oprit cronometrul la 3:15,20, al treilea timp după Serbia și Croația.

David Popovici și-a apărat cu succes titlul european cucerit la Roma 2022. La Europenele de la Belgrad, înotătorul român a cucerit medalia de aur cu timpul 46,88 secunde, al 3-lea timp din istorie