De cât timp nu a mai învins naționala României o echipă importantă în deplasare! Câți dintre actualii jucători se aflau atunci în lot

07.09.2020 | 12:14
De cat timp nu a mai invins nationala Romaniei o echipa importanta in deplasare Cati dintre actualii jucatori se aflau atunci in lot

Selecționata noastră nu a avut în ultimii ani partide memorabile făcute în deplasare, contra unor formații importante.

În ziua în care România se duelează cu Austria, la Klagenfurt, în a doua etapă din Liga Națiunilor, se fac 6 ani de la ultima reușită a ”tricolorilor” pe teren străin.

Pe 7 septembrie 2014, în primul meci din preliminariile pentru Campionatul European din 2016, cu Victor Pițurcă antrenor, România câștiga la Atena, de fapt la Pireu, pe stadionul „Georgios Karaiskakis”, 1-0 contra selecționatei Greciei, o fostă campioană europeană și una dintre formațiile bune în acel timp.

Tătărușanu, Chiricheș, Grigore și Maxim au jucat în partida cu Grecia

Dacă ar fi să facem o comparație a loturilor României de atunci și de acum, în componența actuală a tricolorilor mai sunt doar patru jucători care au evoluat cu Grecia.

Portarul Ciprian Tătărușanu, apărătorii Vlad Chiricheș și Dragoș Grigore și mijlocașul Alexandru Maxim au fost pe teren la jocul cu naționala Greciei.

România în meciul cu Grecia din 7 septembrie 2014: Tătăruşanu – Chiricheş, Tamaş, D. Grigore, Raţ – Pintilii, Hoban – Chipciu, B. Stancu, Maxim – Marica

Cel mai bun jucător în succesul României din Grecia (pe un stadion fără spectatori!) a fost vârful Ciprian Marica, acum om de afaceri, patronul divizionarei secunde Farul Constanța, și care este în aceste zile într-un conflict deschis cu unii dintre actuali fotbaliști convocați la echipa națională.

După jocul cu Grecia am învins doar naționale slabe în deplasare

Marica a fost jucătorul care a reușit unicul gol al partidei, în minutul 10, din penalty, după un fault în careul elen al lui Holebas asupra lui Chipciu, dar prestația sa a fost umbrită de faptul că a fost eliminat, după două „galbene”, în minutul 53, ceea ce a făcut mai dificilă misiunea selecționatei lui Victor Pițurcă de a lua toate cele trei puncte.

Am jucat perfect din punct de vedere tactic. Grecii au suferit la capitolul fizic și la capitolul concentrare. Am câștigat trei puncte în fața celei mai bune echipe din grupă. Am luat o opțiune serioasă de a fi prezenți la Euro 2016” – Victor Pițurcă, după meciul din 2014

Și am fost prezenți la turneul final din Franța, în 2016! Cu 5 victorii și 5 egaluri, fără nicio înfrângere, ne-am calificat de pe locul 2 în grupă, la un punct diferență de primul loc (20 față de 21), ocupat de… Irlanda de Nord! În urma noastră s-au clasat, în ordine, Ungaria (la 4 puncte), Finlanda, Insulele Feroe și Grecia.

După aceea, de la acea victorie cu Grecia până acum, ”tricolorii” au câștigat pe teren străin doar în partide oficiale cu echipe din lumea  a treia a fotbalului european ca Malta, Feroe, Lituania, Armenia, Finlanda sau Muntenegru.

România pleacă cu șansa a doua în duelul cu Austria. Înaintea jocului, austriecii sunt pe primul loc al clasamentului, fiind singura națională care a reușit să câștige în prima etapă. Irlanda de Nord și România sunt pe doi și trei , cu câte un punct fiecare, iar Norvegia este ultima, fără niciun punct.

• „Austria este cea mai bună echipă și favorita grupei. Are un antrenor foarte experimentat, cu o rată de succes foarte mare. La baza succesului său am văzut că stă entuziasmul, ceea ce vrem și noi să transmitem jucătorilor” – Mirel Rădoi
  • „Ca nivel al intensității, putem avea o problemă cu Austria. Au jucători din campionate unde joacă mult cu mingea la nivelul gazonului. Trebuie să fim pregătiți, agresivi și să avem reacție imediat după pierderea mingii. Mi-e greu să cred că vom întâlni o echipă a Austriei care să refuze jocul. Ei sunt obișnuiți să aibă reacție după pierderea mingii, le place să aibă posesia” – Mirel Rădoi
  • „Vom avea câteva schimbări pentru a evita problemele posibile. La fel cum bine știam că Irlanda de Nord marchează foarte multe goluri în ultimele 15 minute, așa Austria marchează goluri în începuturile de repriză și chiar și pe final. Putem fi în dificultate, dacă nu aducem jucători cu prospețime” – Mirel Rădoi
  • 8 meciuri s-au jucat între România și Austria la nivelul primelor echipe naționale. Avem o singură victorie (4-0 pe 10 septembrie 1986, ultimul meci al lui Mircea Lucescu pe banca tehnică a României), 5 partide s-au încheiat la egalitate, am pierdut de două ori, golaveraj „zero”, 9-9
  • 0-0 a fost scorul ultimului meci dintre România și Austria, pe 5 iunie 2012, „amical” jucat la Innsbruck

• (P) Cota EXCLUSIVĂ Fortuna: 4,70 este cota pentru ”peste 2,5 goluri marcate în repriza a doua” la meciul Austria – România. Vezi aici toate cotele