Sport
Betano Left
Betano Right
Betano TOP

De ce România nu poate reuși un miracol la EURO 2024. Comparație inedită cu Grecia 2004: „E vital”

Giovanni Becali este convins că România nu poate produce surpriza la EURO 2024. Cunoscutul impresar i-a comparat pe „tricolori” cu Grecia la EURO 2004.
07.06.2024 | 12:54
De ce Romania nu poate reusi un miracol la EURO 2024 Comparatie inedita cu Grecia 2004 E vital
De ce România nu poate repeta la EURO 2024 performanța Greciei din urmă cu 20 de ani. Foto: colaj Fanatik.
ADVERTISEMENT

România este în plină pregătire pentru EURO 2024 din Germania. „Tricolorii” fac parte din Grupa E alături de Belgia, Slovacia și Ucraina. Impresarul Giovanni Becali a vorbit despre șansele României la turneul final și a precizat că nu există loc de miracole.

De ce România nu poate reuși un miracol la EURO 2024. Comparație inedită cu Grecia 2004: „Aveau o echipă bine sudată”

Giovanni Becali își dorește un parcurs cât mai lung și o evoluție cât mai consistentă a naționalei României la EURO 2024. Un turneu final bun ar putea reprezenta o adevărată lampă de lansare pentru fotbaliștii convocați în lot de Edi Iordănescu.

ADVERTISEMENT

Cunoscutul impresar român susține că o bună prestație a „tricolorilor” la turneul final nu echivalează neapărat cu o calificare în fazele finale eliminatorii. Giovanni Becali este de părere că România nu va fi protagonista unui miracol și nu va reuși să câștige turneul final.

„Ca toţi suporterii români, la fel şi eu îmi doresc o evoluţie frumoasă şi bună a echipei României. Asta nu înseamnă că trebuie să ajungem în semifinale sau finală. 

ADVERTISEMENT

S-a mai întâmplat un miracol acum 20 de ani, când Grecia a câştigat Campionatul European, dar ea atunci avea o echipă bine sudată, jucători care ţineau, trăgeau de timp. Şi cu 1-0, 1-0 au câştigat Campionatul European, dar e greu să se mai repete acel lucru”, a declarat Giovanni Becali, potrivit Orange Sport.

Giovanni Becali știe de ce depinde parcursul României la EURO 2024: „E vital”

România va debuta la turneul final pe Allianz Arena din Munchen contra Ucrainei. Ulterior, „tricolorii” vor da piept cu Belgia și Slovacia. Giovanni Becali consideră că naționala lui Edi Iordănescu are nevoie de un rezultat pozitiv la debut pentru un turneu cât mai reușit.

ADVERTISEMENT

„Dar această calificare a echipei României ne dă un tonus. Depindem de primul meci. E vital. Dacă nu pierdem în primul meci, altfel abordăm următoarele două meciuri. Atenţie cum începem!”, a mai spus Giovanni Becali.

ADVERTISEMENT

În „optimile” EURO 2024 ajung primele două locuri din fiecare grupă, dar și cele mai bune 4 locuri 3 din cele 6 grupe. Principalul criteriu de departajare în caz de egalitate de puncte în grupă este rezultatul din meciul direct.

Grecia, miracolul de la EURO 2024

În 2004, naționala Greciei a produs una dintre cele mai mari surprize din istoria fotbalului. Campionatul European din urmă cu 20 de ani a fost găzduit de Portugalia, în urma anunțului făcut de Comitetul Executiv al UEFA pe 12 octombrie 1999.

Grecia a terminat pe locul 2 în Grupa A din care au mai făcut parte Portugalia, Spania și Rusia și a acces în sferturi. Pe 25 iunie 2004, Grecia a învins Franța, scor 1-0 și a acces în careul de ași.

Pe Estadio Dragao, Grecia a produs o altă surpriză, reușind să elimine Cehia în semifinale, scor 1-0, după prelungiri. În marea finală a EURO 2004, Grecia a învins Portugalia, scor 1-0, țara organizatoare.