De ce vrea Dan Petrescu să plece de la CFR Cluj: “Sunt mai multe lucruri care au dus aici”

Autor: Gabriela Gheorghe | 02.11.2020 | 09:40
De ce vrea Dan Petrescu să plece de la CFR Cluj:
Dan Petrescu reactioneaza in meciul de fotbal dintre Astra Giurgiu si CFR Cluj, contand pentru Liga 1 Casa Pariurilor, desfasurat fara spectatori pe Stadionul Marin Anastasovici din Giurgiu, vineri 18 septembrie 2020. © FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES

Ilie Dumitrescu știe de ce vrea Dan Petrescu să o părăsească pe CFR Cluj. El spune că sunt mai multe lucruri care au provocat această hotărâre a tehnicianului, lucru susținut și de antrenorul campioanei României.

Campioana României a pierdut contra lui Gaz Metan Mediaș, scor 1-2, în runda cu numărul 9 a primului eșalon, iar Ilie Dumitrescu știe de ce antrenorul ardelenilor își dorește să o părăsească pe CFR Cluj.

Dan Petrescu a spus că pleacă de la formația din Gruia după partida pe care campioana o va avea contra celor de la AS Roma, joi, de la 19:55, în deplasare, iar hotărârea tehnicianului l-a uimit pe Ilie Dumitrescu.

Motivele pentru care Dan Petrescu vrea să plece de la CFR

Acesta a discutat despre ce a spus antrenorul după înfrângerea CFR-ului ”acasă” contra celor de la Gaz Metan Mediaș, 1-2. Fostul vârf al primei reprezentative a spus că înțelege într-un fel hotărârea fostului său coleg.

„Este un antrenor care n-a avut nicio pauză în acest proiect, el a construit echipa. Cred că nu doar arbitrajul l-a făcut să spună asta în direct. El a spus deja mai mult decât trebuie.

Sunt mai multe lucruri care au adus aici. El a cerut să fie transferați mai mulți jucători. A făcut performanță cât timp a primit jucătorii pe care și i-a dorit. CFR este o echipă care suferă în anumite momente, nu are jucători de viteză”, a declarat Ilie Dumitrescu la emisiunea Fotbal Club de la Digi Sport.

Declarația lui Petrescu după jocul cu Gaz Metan

„Nici eu nu mai vreau să stau la echipă, că sigur nu avem nicio șansă. După meciul cu Roma, vine pauza și vreau să plec și eu. M-am săturat! Mă duc, gata! Îmi iau la revedere de la toată lumea. Vreau să-mi iau și eu o pauză, că nu mai pot. Să vină altcineva să facă față la tot, nu numai la arbitraj, că nu numai asta e problema. Să vină altcineva și să mă lase pe mine să mă mai odihnesc.

Oricum, nu trebuie să dăm noi vina pe arbitri, că am ratat și noi ca proștii. Cu arbitrii eu știu că nu avem nicio șansă anul ăsta, așa că nu mai are rost să mai mergem pe la meciuri. Nu știu nimic, eu văd, eu văd! Eu vreau ca echipa să se prezinte după pauza competițională, dar cu alt antrenor, să facă performanță, că eu nu mai pot să fac performanță în România. Trebuie să îmi caut de lucru, sincer”, a declarat antrenorul campioanei României.

Denis Ciobotariu a înscris pentru CFR Cluj în minutul 90+2. Golurile celor de la Gaz Metan Mediaș au fost marcate de Ronaldo Deaconu și Nicolao Dumitru în minutele 27 și 60. Petrescu o antrenează pe CFR Cluj din martie 2019. El a mai fost tehnicianul campioanei României din iunie 2017 timp de un an de zile.