Victorie fabuloasă! Florin Mergea cîştigă Mastersul de la Madrid!

UPDATE 18:41 / Ion Ţiriac oficiază premierea lui Mergea şi Bopanna. Florin: "Daiana este motivul pentru care eu sînt aici. Vreau să mulţumesc echipei mele, aţi fost nemaipomeniţi", a declarat...
10.05.2015 | 18:34
Victorie fabuloasa Florin Mergea cistiga Mastersul de la Madrid

UPDATE 18:41 / Ion Ţiriac oficiază premierea lui Mergea şi Bopanna. Florin: “Daiana este motivul pentru care eu sînt aici. Vreau să mulţumesc echipei mele, aţi fost nemaipomeniţi”, a declarat Mergea.

Bopanna: “E un succes incredibil. Vreau să îi mulţumesc lui Florin, jucăm de o lună împreună şi ne înţelegem perfect. E primul meu turneu pe zgură, mulţumesc tuturor”, a declarat Bopanna.

GAME SET MECI, MERGEA / BOPANNA! Dublul româno-indian cîştigă finala Mastersului de la Madrid după 11-9 în supertiebreak. Mergea şi Bopanna au tremurat pentru victorie chiar dacă la un moment dat au avut 6-0 în tiebreak-ul decisiv. În urma acestei victorii, Mergea şi Bopanna au cîştigat 257.000 de euro şi 1000 de puncte.

Este primul turneu Masters cîştigat de Florin Mergea în carieră. Ultimul Masters cîştigat de un român a fost în 2012, la Cincinnati unde s-a impus Horia Tecău, alături de partenerul său de atunci, Robert Lindstedt.

Începe super tiebreak-ul

6-7, SET  Matkovski/Zimonjic! Dublul sîrbo-polonez cîştigă cu şansă în tiebrek, scor 7-5, după ce Florin a făcut dublă greşeală la minge de set pentru polonez.

6-6, GAME Matkovski/Zimonjic! Sîrbul revine de la 0-30 şi trimite setul în tiebreak

6-5, GAME Mergea/Bopanna! Florin serveşte perfect şi game-ul e cîştigat la zero.

5-5, GAME Matkovski/Zimonjic! Polonezul a servit bine sub presiune şi setul merge în prelungiri

5-4, GAME Mergea/Bopanna! E momentul perfect pentru un break, care ar fi sinonim cu finalul meciului

4-4, GAME Matkovski/Zimonjic! Sîrbul a avut emoţii pe propriul serviciu, însă a scăpat pînă la urmă

4-3, GAME Mergea/Bopanna! Game uşor cîştigat de ai noştri, la zero, după un nou serviciu perfect.

3-3, GAME, Matkovski/Zimonjic! Ce şansă bună au ratat ai noştri. Polonezului i-a tremurat mîna în punctul decisiv, însă a cîştigat punctul

3-2, GAME, Mergea/Bopanna! Indianul a servit foarte bine la deciding point şi presiunea e pe Matkovski acum

2-2, BREAK, Mergea/Bopanna! Florin returneză foarte bine şi egalează situaţia în setul doi

1-2, BREAK, Matkovski/Zimonjic! Florin a servit mult cu serviciul doi şi le-a permis adversarilor să atace

1-1, GAME Matkovski/Zimonjic! Polonezul a fost mult mai bun pe propriul serviciu şi a făcut la zero game-ul

1-0, GAME Mergea/Bopanna! Indianul a servit ca şi în primul set şi a încheiat repede socotelile.

Start în setul doi cu Bopanna la serviciu

SET, 6-2 Mergea/Bopanna! Dublul româno-indian face un set perfect, în care a reuşit două break-uri. Atît Mergea, cît şi Bopanna au servit foarte bine şi nu le-au dat nici o şansă de break adversarilor.

5-2, GAME Mergea/Bopanna. Florin a avut un serviciu fără cusur, game la zero pentru ai noştri

4-2, GAME Matkovski/Zimonjic. Sîrbul serveşte perfect şi cîştigă game-ul

4-1, GAME Mergea/Bopanna! Serviciu foarte bun din partea dublului româno-indian, care se îndreaptă spre primul set

3-1, GAME Matkovski/Zimonjic. Polonezul îşi face serviciul cu emoţii, game-ul fiind încheiat după punct decisiv

3-0, GAME Mergea/Bopanna! Indianul serveşte ca la carte şi e game uşor pentru ai noştri

2-0, BREAK Mergea/Bopanna! Start perfect de meci pentru Mergea şi Bopanna care returnează teribil pentru adversari

1-0, GAME Mergea/Bopanna! Dublul nostru începe perfect finala pe propriul serviciu. Urmează Zimonjic la serviciu

START DE MECI

Jucătorii sînt la încălzire în acest moment

UPDATE, 10 mai, ora 16:40 / Florin Mergea şi Rohan Bopanna joacă împotriva lui Marcin Matkovski şi Nenad Zimonjic în finala de dublu a Mastersului de la Madrid. Este finala carierei pentru Florin Mergea, care nu a mai jucat pînă acum într-o finală de Masters. Meciul poate fi urmărit în format LIVETEXT pe FANATIK.RO

Ultima dată cînd un român s-a impus într-un turneu Masters a fost în 2012, cînd Tecău şi Lindstedt au cîştigat la Cincinnati. E singurul turneul Masters din cariera lui Horia Tecău.

************************************

UPDATE 19:36 / Florin Mergea a declarat după calificare în finală: “Mă bucur că în final am avut şi noi puţin noroc şi am reuşit să cîştigăm la mustaţă. Am jucat, am pus mingea înapoi şi am crezut în ce putem sa facem.

Nu ştiu ce înseamnă finala încă. Au fost rezultate bune anul acesta şi mă bucur că împreună cu Rohan am reuşit să ne arătăm valoarea şi să batem cele mai bune echipe din lume”, a spus Florin Mergea.

****************************

Florin Mergea şi Rohan Bopanna continuă parcursul fabulos de la Madrid. Perechea româno-indiană s-a calificat în finala de dublu a turneului Masters după ce i-a învins în semifinale pe favoriţii Granollers-Pujol / Lopez în super tiebreak, scor 6-7, 6-3, 11-9.

În ultimul act, Mergea şi Bopanna joacă împotriva cîştigătorilor din meciul Matkowski/Zimonjic – Lopez/Mîrnîi. Finala va avea loc duminică. Este cea mai bună performanţă a lui Florin Mergea într-un turneu Masters. Dacă vor învinge în finală, Bopanna şi Mergea vor obţine 1000 de puncte ATP în clasamentul de dublu.