VIDEO. 24 de ani de la ziua în care Del Piero a înscris primul gol pentru Juventus! Restul este istorie

Alessandro Del Piero a marcat pe 19 septembrie, 1993, primul gol din carieră pentru Juventus, într-o partidă câştigată cu 4-0 împotriva celor de la Reggiana. Tânărul atacant venit la Torino...
19.09.2017 | 20:08
VIDEO 24 de ani de la ziua in care Del Piero a inscris primul gol pentru Juventus Restul este istorie

Alessandro Del Piero a marcat pe 19 septembrie, 1993, primul gol din carieră pentru Juventus, într-o partidă câştigată cu 4-0 împotriva celor de la Reggiana. Tânărul atacant venit la Torino de la Padova în vara lui 1993 a debutat cu o săptămână înainte contra Foggiei, însă nu a reuşit să marcheze, dar la doar la câteva zile distanţă lucrurile s-au schimbat în momentul în care Giovanni Trapattoni l-a introdus pe teren la scorul de 3-0 pentru Juventus, pe Delle Alpi, iar ce a urmat face parte din istoria lui Juve. VEZI VIDEO MAI JOS

Fabrizio Ravanelli a deschis scorul atunci în minutul 11, în timp ce Andrea Moller a majorat avantajul două minute mai târziu, în timp ce Roberto Baggio a înscris pentru 3-o înainte de pauză, astfel încât meciul era deja decis. Cu zece minute rămase de joc, Trapattoni l-a introdus pe Del Piero în locul lui Ravanelli, iar la doar câteva minute mai târziu viitorul campion mondial a marcat primul său gol din carieră pentru Juventus, la o fază în care a scăpat singur cu portarul advers. Click pe meci în aplicaţia de mai jos pentru detaliile complete: echipe de start, comentariul live, statistici, clasament în timp real! Click pe MECIURILE ZILEI pentru a vedea toate jocurile de azi

Primul gol dintr-o serie impresionantă pentru Del Piero

A fost primul gol dintr-o serie impresionantă care urma să se încheie la 290 de goluri în tricoul “Bătrânei Doamne” şi un nou record absolut în ceea ce priveşte numărul de reuşite pentru Juventus Torino. Tot pe 19 septembrie a marcat şi David Trezeguet primul gol pentru Juventus, într-o partidă cu Panathinaikos Atena din Champions League, dar cariera francezului la Juventus a fost departe de reuşitele lui Del Piero.

Alessandro Del Piero s-a retras în 2015, după ce şi-a petrecut ultimii trei ani din carieră în Australia şi India, la FC Sydney, respectiv la Delhi Dynamos. Fostul mare atacant al lui Juventus a câştigat Liga Campionilor în 1996, iar zece ani mai târziu a obţinut Cupa Mondială cu naţionala Italiei, pe lângă cele şase campionate ale Italiei obţinute cu Juventus şi titlul de golgheter în Champions League în 1998.